Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrozba není islám, ale evropská ideologie nenávisti

19. 06. 2016 9:09:06
Zavraždili britskou poslankyni. Jo Cox hájila demokracii, lidská práva a svobody. Hájila sjednocenou Evropu postavenou na základech tradičního humanismu.
Nevraždil žádný náhodný šílenec. Vrah byl produktem největší hrozby, které musí tento kontinent a jeho obyvatelé v současnosti čelit. Strašné ideologii nenávisti. A právě Evropa má s touto ideologií až příliš bohaté, historické zkušenosti. Nenávist je v myslích obyvatel Evropy skryta patrně od nepaměti a vypadá to, že trvale. I v krátkých obdobích míru jen spí kdesi hluboko v kolektivním podvědomí těch, kteří žijí na území tohoto kontinentu. A běda, když se tato nenávist a zloba dostane na povrch a začne sílit. Šíří se potom jako požár a ohrožuje celou tuto planetu. Evropané dali světu náboženskou, rasovou a národnostní nenávist. Věnovali této planetě hodnoty jako genocidu, holocaust a totalitu. Z evropské nenávisti vzešlo vraždění ve jménu boha a víry. Hodnoty jako nadřazenost rasy či národa. Dvě světové války a totalitní společnosti založené na absolutní nenávisti. Nenávisti vůči všem, kteří si dovolili vyslovit jiný než oficiálně povolený názor. A fyzická likvidace těchto neposlušných. Nenávist zrodila svatou inkvizici a její zvrácené metody likvidace těch s jinými názory. A zrodila i její moderní pokračovatele ve 20.století. Ať už to byl bolševismus, fašismus či nacismus.

Všechny tyto evropské, totalitní systémy byl založeny na brutálním, fyzickém násilí a úplné likvidaci svých odpůrců. Byly založeny na vyvolávání strachu, zloby a nenávisti proti označenému nepříteli. To, že se tyto diktatury podobaly jedna druhé jako vejce vejci není rozhodně žádná obyčejná náhoda.Slovy Brendana Coxe, manžela zavražděné poslankyně totiž nenávist nemá žádné náboženství, rasu ani víru. Je to jed. Nelze než souhlasit. Je to čiré zlo. A je opravdu snadné se tímto zlem nakazit. Jako morem. Stačí přijmout mentalitu davu. Obětovat svoji racionalitu, individualitu, humanitu a kritické myšlení na oltář boje za absolutní bezpečnost, proti jasně onálepkovanému nepříteli. Zkrátka těm druhým, které je třeba izolovat, vyhnat či přímo zlikvidovat v zájmu konečného řešení problému. A potom nastane kýžený ráj na zemi, monokulturní, jednobarevná a jednonázorová společnost a absolutní svoboda ovšem pouze jako ta poznaná nutnost. Jedna říše, jeden národ a jeden vůdce. Nic mezi tím, nic nad tím a nic vedle toho. A vždycky se najde dost lidí, kteří těmto jednoduchým řešením věří a odmítají si přiznat, že to nikdy nefungovalo a fungovat ani nemůže. Je to proti lidské přirozenosti. Touha po svobodě, toleranci a nenásilí je každému člověku vrozená. Všichni lidé jsou rovni ve svých základních lidských právech. Nikdo nemůže být skutečně svobodný aniž by uznával a respektovatl stejnou svobodu svého bližního. Svoboda jednoho na úkor svobody těch ostatních, zkrátka není žádná svoboda.

Jo zemřela. Po zbabělém útoku bojovníka za Británii. Ovšem za tu jeho, za nacistickou Británii. Její vrah zaútočil s obvyklou mírou brutality a nenávisti. A také s obvyklou zbabělostí. Tak příznačnou pro všechny nacisty. Vybral si za svůj cíl drobnou, bezbranou ženu. Jeho norský kolega a bratr v nenávisti vraždil na jednom norském ostrově mladé lidi a dokonce ještě nedospělé děti. S bezcitností, bezohledností a brutalitou tak vlastní všem nenávistným zbabělcům. To není nic proti několika českým vlastencům, kteří v městečku Vítkov kdysi uctili narozeniny velkého vůdce německého národa žhářským útokem na romskou holčičku. A představitelé jedné české, politické strany těmto zbabělým zločincům vyjádřili veřejně svou morální podporu. Může snad slušný člověk k těmto reprezentantům lidského odpadu cítit něco více než opovržení a pohrdání?

Ale není třeba ztrácet víru v člověka a lidstvo. Jo Cox to nikdy neudělala. Přijala svou společenskou odpovědnost za ten malý kousek světa kolem sebe a všechny své síly věnovala tomu, aby jej změnila k lepšímu. Žádný jednotlivec nedokáže změnit k lepšímu celý svět, ale měl by se snažit změnit alespoň právě ten malý kousek světa kolem sebe. Když to udělá každý slušný člověk, svět se jednou změní na příjemné místo k životu. Ona viděla v lidech jen to dobré. Měla v ně důvěru a většina z nich jí tu důvěru oplácela stejnou mincí. A proto skončím jejími slovy:

Imigrace významně zlepšuje naše komunity, ať už se jedná o irské katolíky, muslimy z indického Gudžarátu či pákistánského Kašmíru. Znovu a znovu mě překvapuje, když cestuji po svém volebním okrsku, jak moc jsme jako komunita sjednocení a že to, co nás spojuje, významně převyšuje to, co nás rozděluje.

— Jo Cox

Zemřela mimořádná žena, dobrý a slušný člověk. A bude nám tady všem hodně chybět.

Autor: Jaroslav Janota | neděle 19.6.2016 9:09 | karma článku: 31.64 | přečteno: 7728x

Další články blogera

Jaroslav Janota

Jak se to vlastně celé stalo

V úterý dvanáctého ledna 2016 jsem přijel domů z noční směny. Dal jsem si sprchu a u půl osmé ráno jsem šel spát. Ze spaní mne probudil zvláštní zvuk.

22.2.2017 v 14:05 | Karma článku: 49.56 | Přečteno: 125553 |

Jaroslav Janota

Jak jsem dělal vstupní test do Mensy

Už to budou čtyři roky, co jsem se rozhodl zkusit složit vstupní test do Mensy. Tedy společnosti lidí s mimořádně vysokým IQ. Je to takový klub vyjímečných.

19.2.2017 v 8:54 | Karma článku: 39.86 | Přečteno: 10399 |

Jaroslav Janota

Mamince, mému prvnímu cenzorovi, s láskou

Mým prvním cenzorem byla moje maminka. Jako u většiny lidí na této planetě. Tatínkové mají moc práce a tak se člověk učí mluvit od maminky.

2.2.2017 v 13:28 | Karma článku: 30.70 | Přečteno: 3274 |

Jaroslav Janota

Vánoční příměří 1914 a jeho poselství

Na počátku největšího světového konfliktu v dějinách se odehrál jeden z nejúžasnějších příběhů v historii lidstva či spíše historie lidství. Vánoční příměří v roce 1914 na západní frontě.

6.1.2017 v 9:59 | Karma článku: 28.15 | Přečteno: 1496 |

Další články z rubriky Společnost

Leoš Zatloukal

Rozvíjení řešení „úzkým“ a „širokým“ způsobem

V tomto zamyšlení bych se chtěl vrátit k zásadnímu tématu „řešení problémů“ (ve smyslu odstraňování či nápravy) a „rozvíjení řešení“ (ve smyslu společného vytváření něčeho nového, změny).

21.10.2017 v 23:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Ať jde pravda a láska do ...

Blahopřeji většině českého národa k volbám. „ZDAR Tobě Česko! Ještě jedno jsi vzdoroval času zlobě, jak odolals věky bouřím všem!“

21.10.2017 v 23:27 | Karma článku: 15.47 | Přečteno: 639 |

Jiří Růžička

Naštvaní lékaři ještě zdaleka neřekli svoje poslední slovo

Praktičtí lékaři svou stávkou opět obnažili ránu, kterou krvácí naše zdravotnictví. Obávám se ale, že tentokrát rána začne hnisat a lékaři přitvrdí.

21.10.2017 v 21:48 | Karma článku: 6.24 | Přečteno: 207 | Diskuse

Ervín Dostálek

Kam až došla fraška z veřejnoprávního kanálu a soustředěný permanentní atak i prasárna?

Počátkem června já, psavec evropypoznávacích blogů, poprvé "smočil péro"v otázce politické:"Co je tohle za prasárnu" k příloze-pamfletu novin Žlutá republika.Pak jsem se ozval na přelomu prázdnin k ataku a frašce v TV. A co dnes?

21.10.2017 v 21:42 | Karma článku: 14.58 | Přečteno: 839 | Diskuse

Oto Jurnečka

Nějak bylo, nějak bude a já myslím že takhle:

Zkusím trochu předcházet událostem a zaprognostikovat si jak dopadne povolební vyjednávání. Jsem přesvědčen, že řešení je blíž, než bychom z výroků zúčastněných hádali.

21.10.2017 v 21:06 | Karma článku: 15.94 | Přečteno: 591 | Diskuse
Počet článků 220 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2194

Skeptický optimista, idealista, melancholik, náročný, tradiční socialista.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.