Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo chce zlepšovat vztahy s totalitní Čínou?

24. 09. 2014 16:09:44
Vypadá to, že současná česká vláda. Zejména její premiér a ministr zahraničí. Není to tak neobvyklé. Slaboši, kterým chybí sebevědomí mají tendenci lísat se k mocným. Chce to skutečnou lokajskou povahu. Ta je bohužel mnohým Čechům vlastní. Zřejmě to má souvislost s posluhováním cizímu panstvu. Tak příznačné pro mnohé Čechy v posledních třech stovkách let. Smutné na současné situaci české zahraniční politiky je fakt, že ji určují zejména premiér a ministr zahraničí, kteří jsou z České Strany Sociálně Demokratické. Sociální demokracie totiž vznikly v 19.století jako politické křídlo odborových svazů, které měly hájit zejména sociální práva zaměstnanců. Místo toho se vedení České sociální demokracie rozhodlo zlepšovat vztahy s totalitní čínskou vládou, která porušuje všechna lidská práva, ovšem hlavně sociální práva zaměstnanců.

To není jen můj názor. Nedávno mezinárodní konfederace odborových svazů zhodnotila práva čínských zaměstnanců známkou 5. Slovy pět. Je to stejné jako ve škole. Pětka je to nejhorší hodnocení. Znamená to absolutně žádná práva zaměstnanců. Každý kdo má alespoň základní znalosti o čínské společnosti samozřejmě ví, že postavení čínských zaměstnanců je zoufalé. V totalitní společnosti čínského bolševického typu není místo pro právo. Neexistují nezávislé soudy, ale i kdyby byly, chybí jakákoliv ochrana práv zaměstnanců na legislativní úrovni. Chybí zákoník práce, právo svobodně se sdružovat v odborech nezávislých na centrální vládě, chybí právo na stávku, chybí základní zákonná úprava týkající se délky pracovní doby, ochrany zdraví při práci a dalších naprosto samozřejmých práv, kterými disponují zaměstnanci v civilizovaných státech.

Neexistuje dokonce ani jakékoliv zákonné omezení týkající se dětské práce. Samozřejmě, že bezohlednost čínské centrální vlády je rajskou hudbou v uších pravicových Neoliberálů, kteří jakékoliv omezení dané sociálními právy zaměstnanců považují za komunistický výmysl. Je docela paradoxní, když si tak navenek antikomunisté z řad Neoliberálů v oblasti neexistence zákonných sociálních práv zaměstnanců společně padli do noty s totalitní čínskou vládou tvořenou zástupci státostrany, tedy Čínské komunistické strany. Myslím, že jde jen o další důkaz, že bolševická a stalinistická totalitní politika nemá nic společného s komunistickou ideologií, ale má vlastně pravičáckou praktickou základnu. Ne nadarmo se bolševickém systému tzv. reálného socialismu říkalo správněji státní kapitalismus.

Je s podivem, že zlepšování vztahů s bezohledným, totalitním čínským režimem je tzv.sociálně demokratickým premiérem považováno za úspěch jeho vlády. Podobný postoj se dal celkem pochopit u Haška a Škromacha a jejich proslulé cestě do Číny. Tito asociálové, kteří ztratili smysl pro základní, morální kategorie, nejsou již schopni rozlišovat mezi dobrem a zlem. Konec konců už slavné Haškovo desatero s kterým vyrukoval před volbami předsedy strany v roce 2011 bylo jako opsáno z Kalouskova programu Lidoveckého béčka zvaného TOP 09. Takže jejich čínské námluvy nijak nepřekvapily. Bohužel postoj Sobotky a Zaorálka k odporné čínské diktatuře je o to překvapivější. Už výroky o tzv.volnějším pojetí lidských práv byly velmi nebezpečné.

Nic proti malému množství politického pragmatismu. Leč vyměnit lidská práva za právo na otrockou práci, bez ochrany práv zaměstnanců, není dobrý obchod. V podstatě jde o pozvolný návrat před listopad 1989. Také zmínka pana premiéra o tom, že je především českým premiérem, nebyla příhodná. Sociální demokracie je založena na základních, morálních principech. A solidarita je jen jeden z mnoha principů. Skutečného sociálního demokrata zajímají sociální práva všech zaměstnanců, nikoliv práva jedněch na úkor druhých. To je pravicový princip tzv.svobody. Svoboda jedněch na úkor druhých. Postoj, který zaujal český premiér k právům čínských zaměstnanců svým zlepšováním vztahů s totalitní vládou Číny, rozhodně nevychází z principů sociální demokracie. Spíše z principů tzv. národního socialismu.

A touto cestou si česká zahraniční politika žádný mezinárodní respekt nevytvoří. O respektu všech domácích, slušných demokratů ani nemluvě. Dá se pochopit zaslepenost levicové ekonomky Švihlíkové, která je ochotna se v rámci boje proti globálnímu, finančnímu neoliberalismu spojit i ďáblem pohrdajícím lidskými právy, ať už jde o čínskou totalitu či totalitní vládu Hugo Chavéze. Kolektivní vlastnictví není samospasitelné. Zvláště, když stojí proti individuálním lidským právům. A také se divím, že paní Iloně uniká zjevná symbióza mezi globálními neoliberály a totalitními, státními kapitalisty z čínské komunistické partaje! Co by ještě chtěla jako důkaz? Aby si generální tajemník Čínských komunistů a Železná lady zazpívali árii z Prodané nevěsty, Věrné milování?

Lokajská zahraniční politika žádnému státu respekt svých zahraničních partnerů nepřinesla. Právě naopak. K lokajům se nikdo na mezinárodní scéně nebude chovat jako k rovnocenným partnerům. Budou se k nim chovat tak jak si každý lokaj zaslouží. Jako k lokajům!

Autor: Jaroslav Janota | středa 24.9.2014 16:09 | karma článku: 14.68 | přečteno: 650x

Další články blogera

Jaroslav Janota

Jak se to vlastně celé stalo

V úterý dvanáctého ledna 2016 jsem přijel domů z noční směny. Dal jsem si sprchu a u půl osmé ráno jsem šel spát. Ze spaní mne probudil zvláštní zvuk.

22.2.2017 v 14:05 | Karma článku: 49.56 | Přečteno: 125553 |

Jaroslav Janota

Jak jsem dělal vstupní test do Mensy

Už to budou čtyři roky, co jsem se rozhodl zkusit složit vstupní test do Mensy. Tedy společnosti lidí s mimořádně vysokým IQ. Je to takový klub vyjímečných.

19.2.2017 v 8:54 | Karma článku: 39.86 | Přečteno: 10399 |

Jaroslav Janota

Mamince, mému prvnímu cenzorovi, s láskou

Mým prvním cenzorem byla moje maminka. Jako u většiny lidí na této planetě. Tatínkové mají moc práce a tak se člověk učí mluvit od maminky.

2.2.2017 v 13:28 | Karma článku: 30.70 | Přečteno: 3274 |

Jaroslav Janota

Vánoční příměří 1914 a jeho poselství

Na počátku největšího světového konfliktu v dějinách se odehrál jeden z nejúžasnějších příběhů v historii lidstva či spíše historie lidství. Vánoční příměří v roce 1914 na západní frontě.

6.1.2017 v 9:59 | Karma článku: 28.15 | Přečteno: 1496 |

Další články z rubriky Politika

Petr Čejka

Z voleb rovnou do politické krize?

Máme po volbách, výsledek můžeme hodnotit mnoha způsoby - osobně jsem z něj velmi zklamán... Přesto přese všechno si dovolím překvapivou myšlenku - předčasné volby mohou být za rohem!

22.10.2017 v 0:31 | Karma článku: 7.35 | Přečteno: 350 | Diskuse

Miroslav Návrat

Volby 2017: Pozitiva a negativa

Co je na těchto volbách dobrého? Co je na nich špatného? Co z toho plyne? A budeme muset emigrovat, nebo to dopadne ještě dobře?

21.10.2017 v 22:36 | Karma článku: 13.78 | Přečteno: 537 | Diskuse

Robert Troška

Vítězové a poražení voleb 2017

Podíváme-li se na volební výsledky 2017 s devíti politickými stranami ve sněmovně, vidíme na jedné straně vítěze, supervítěze a na straně druhé poražené a jasně poražené. Volební výsledek je rozhodně velkým překvapením.

21.10.2017 v 22:01 | Karma článku: 16.53 | Přečteno: 717 | Diskuse

Jan Dvořák

Odejít od rozdělané práce jako zelený Stropnický, je pro oranžovou trojku nepřijatelné

Zelení ve volbách skončili těsně před jedním a půl procentem, a jejich šéf Stropnický okamžitě odstoupil. Jak populistické!

21.10.2017 v 21:33 | Karma článku: 18.45 | Přečteno: 617 | Diskuse

Pavel Kamas

Koho překvapil výsledek voleb, ať se přihlásí. Nebo ať otevře oči.

Nejsem politolog, ale normální občan. Přesto jsem již v delším či kratším horizontu před volbami podle mého názoru trefil výsledek voleb. Mám nějaký tajný recept? Ano a prozradím vám ho. Chodím s otevřenýma očima.

21.10.2017 v 20:40 | Karma článku: 20.37 | Přečteno: 1142 | Diskuse
Počet článků 220 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2194

Skeptický optimista, idealista, melancholik, náročný, tradiční socialista.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.