Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z historie mistrovství světa v kopané 2

14. 06. 2014 13:26:43
Brazílie 1950 4. MS Po dvanáctileté odmlce způsobené 2.světovou válkou se další mistrovství světa opět konalo na jihoamerickém kontinentu. Brazílie postavila pro tuto příležitost nový, největší stadion na světě pro 200 tisíc diváků, zvaný Maracaná. Už kvalifikace měla problémy. Spousta týmů se odhlásila aniž by sehrála jediný zápas. Některé týmy se neúčastnily ani kvalifikace. Poprvé se mistrovství světa účastnila Anglie, která postoupila z britské kvalifikační skupiny tvořené ještě týmy Skotska, Walesu a Severního Irska. Nakonec bylo 16 týmu rozlosováno do čtyř čtyřčlenných skupin. Protože se ale nakonec odhlásily týmy Skotska, Turecka a Indie, snížil se počet účastníků na 13. To znamená, že ve své skupině zůstala Uruguay jen s Bolívií a vítězství 8:0 ji posunulo rovnou do finálové skupiny, kterou hráli vítězové čtyř skupin.

Domácí postoupili celkem suveréně. V další skupině se ale zrodilo velké překvapení. Sebevědomý tým Anglie prohrál s týmem USA 1:0! Den před zápasem psaly anglické noviny, že dva národy se nikdy nenaučí hrát fotbal, Eskymáci a Američané. Angličané prohráli i v dalším zápase s vítězem skupiny Španělskem a jeli domů s jediným vítězstvím nad Chile. Ve finálové skupině předvedli Brazilci suveréní výkony. S evropskými celky Španělskem a Švédskem, které už ve skupině vyřadilo obhájce titulu z Itálie, zvítězili Brazilci 7:1 a 6:1. A protože Uruguay zvítězila těsně nad Švédskem 2:1, ale se Španělskem pouze remizovala 2:2, stačilo Brazilcům v posledním zápase remizovat k zisku titulu mistra světa. Brazilci vedli po poločase 1:0 a o jejich vítězství prakticky nikdo nepochyboval. Tým Uruguaye však dvěma goly otočil zápas a získal druhý titul mistra světa. Kapitán přebíral trofej pro mistra světa, která byla oficiálně pojmenovanána na pohár Julese Rimeta, francouzského předsedy FIFA, který se nejvíce zasadil o pořádání mistrovství světa v kopané, na naprosto tichém stadionu Maracaná. Brazilští diváci nedokázali ještě dlouho po zápase uvěřit tomu co se stalo.


Švýcarsko 1954 5.MS.
Pořadatelství dalšího mistrovství světa bylo svěřeno zemi, kde má své sídlo Mezinárodní Fotbalová Federace, tedy Švýcarsku. Na počest 50.výročí založení FIFA. Přímo postupoval mistr světa z Uruguaye a pořádající Švýcarsko. O zbylých 14 míst se hrála kvalifikace. Hrací systém byl složitý a občas postrádal logiku. Ve čtyřčlenných skupinách byly nasazeny dva týmy. Ty hrály zápas se zbývajícími dvěma týmy a vítězové obou utkání se utkali spolu, stejně jako poražení. Při případné rovnosti bodů mezi druhým a třetím ve skupině se hrál opakovaný zápas o postup. Favoritem turnaje byl tým Maďarska. Byl založen na hráčích Budapešťského Honvédu. Tento tým v letech 1950-1954 neprohrál 33 po sobě jdoucích mezinárodních zápasů. Rok před šampionátem jako vůbec první národní tým vyhrál nad Anglií ve Wembley 6:3! A v roce 1954 Anglii porazil dokonce 7:1. Ve skupině deklasovali vítěze asijské kvalifikace z Jižní Koreje 9:0. V druhém zápase se Maďaři utkali s týmem Západního Německa, které v prvním zápase porazil Turecko. Maďaři zvítězili celkem jasně 8:3. V tomto tvrdém zápase se ale zranil klíčový útočník Ferenc Puskas. Němci museli hrát znovu s Tureckem a po suverénním vítězství postoupili do čtvrtfinále kde vyřadily výborný tým Jugoslávie.

Maďaři porazili Brazílii a v semifinále v prodloužení zvítězili na mistry světa z Uruguaye. Byla to vůbec první porážka Uruguayců na mistrovstvích světa. Druhou utrpěli hned v zápase o třetí místo s Rakouskem. Rakušané postoupili ve čtvrtfinále přes domácí Švýcarsko. Švýcaři vedli už 5:3, ale potom švýcarský brankář a stoper podlehli v horkém prostředí úžehu. Střídat se nesmělo a Rakušané otočili zápas čtyřmi goly. Vítězství 7:5 a dvanáct golů je doposud rekordem mistrovství světa. Rakušané však v semifinále podlehli Německu 1:6. Tým Anglie zanechal na mistrovství mnohem lepší dojem, vyhrál svou skupinu, ale ve čtvrtfinále podlehl Uruguayi. A touto porážkou začalo čtvrtfinálové utrpení a prokletí Anglie. V další historii prohrál tým Anglie ve čtvrtfinále ještě pětkrát! Finále probíhalo pro Maďary skvěle. Po osmi minutách vedli nad Německem 2:0. Němci to nevzdali. Do poločasu vyrovnali a v druhém poločase vstřelil Uwe Rahn vítězný třetí gol. Rozhodčí ještě neuznali vyrovnávací gol Puskase pro domnělý ofsajd. A Německo tak zvedlo nad hlavu Zlatou Niké, sošku bohyně vítězství, která vévodí trofeji pro mistra světa.

Maďarsko utrpělo porážku, která ukončila jejich historickou sérii 37 zápasů bez porážky. Zásluhu na vítězství Německa může mít i technologie. Nová německá firma ADIDAS vybavila národní tým svým novým produktem. Kopačky s vyměnitelnými kolíky. Finále v Bernu se hrálo na podmáčeném trávníku a Němci se mnohem lépe pohybovali. Králem střelců se stal maďarský útočník Sandor Kocsis. V pěti zápasech nastřílel 11 branek. To je průměr 2,2 gólu na zápas. Myslím, že tento průměr žádný král střelců nepřekoná. V současnosti by musel v sedmi zápasech dát 16 gólů. Také brankový průměr přes 3,5 gólu na zápas dělá z pátého mistrovství světa nedostižný ideál.

Švédsko 1958 6.MS
Na mistrovství světa se kromě mistrů z Německa a domácích kvalifikovalo dalších 14 týmů. Účastníci byli rozděleni do čtyř skupin a hráli systémem každý s každým. Jen v případě rovnosti bodů na druhém a třetím místě se hrál opakovaný zápas o postup do čtvrtfinále. Mistrovství světa se zúčastnila všechna čtyři mužstva z britských ostrovů, Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko. Poprvé a naposledy v historii. Francouzi předvedli skvělé výkony ve skupině, kterou vyhráli i přes porážku s Jugoslávii. Zejména útočník Just Fontaine si zasloužil pozornost, když ve všech zápasech dal šest gólů! Československo sehrálo skvělý zápas s Němci. Skončil remízou 2:2, ale druhý gól Němců asi viděl jen rozhodčí. V druhém zápase prohrálo Československo s týmem Severního Irska. Ale v posledním zápase porazilo silný tým Argentiny výsledkem 6:1! Němci skupinu vyhráli, ale o druhém místě rozhodl opakovaný zápas. Severní Irsko vyhrálo až v prodloužení s ČSR 2:1. Brazílie zvítězila ve své skupině.

O druhé místo se musel hrát opakovaný zápas mezi SSSR, který hrál na svém prvním MS a Anglií. Sověti postoupili i díky skvělému brankáři jménem Lev Jašin. Domácí Švédové vyhráli svou skupinu a o druhém postupujícím musel opět rozhodnout opakovaný zápas mezi Walesem a Itálií. Wales překvapivě postoupil. Ukázalo se, že jeden zápas navíc je příliš velká zátěž. Žádný z týmů, kteří hráli zápas navíc ze čtvrtfinále nepostoupil. Severní Irové prohráli s Francií 1:4. SSSR prohráli s domácím Švédskem. Největší odpor kladl Wales a dlouho držel s favorizovanou Brazílií nerozhodný stav 0:0. Vítězný gól dal nakonec mladý sedmnáctiletý útočník Brazílie hrající pod jménem Pelé, který nastoupil jen v jednom zápase ve skupině. Němci porazili stejně jako před čtyřmi lety Jugoslávii. V semifinále je ovšem porazili domácí Švédové, kteří postoupili poprvé do finále, a také naposled. V druhém semifinále byla spíše favorizována Francie.

Bohužel francouzský obránce Jonguet si v zápase zlomil nohu a oslabení Francouzi podlehli Brazílií 2:5. I přes to, že Just Fontaine vstřelil svoji osmou a devátou branku na mistrovství, Brazilci dali pět gólů. Dva dal Pelé. Ve finále se Švédové dostali do vedení. Potom, ale zvítězila skvělá hra Brazilců, kteří zopakovali výsledek s Francií a vyhráli 5:2. Pelé přidal další dva goly a po vítězném finále se ještě na hřišti štěstím rozplakal! Francouzi v zápase o třetí místo porazili Němce 6:3. Just Fontaine přidal další čtyři branky a s 13 góly se stal nejlepším střelcem. Dodnes jeho výkon nikdo nepřekonal. Jako trofej dostal symbolický dar pro nejlepšího střelce, pozlacenou pušku! Brazílie se stala prvním a doposud jediným jihoamerickým týmem, který zvítězil na mistrovství světa pořádaném v Evropě.
Autor: Jaroslav Janota | sobota 14.6.2014 13:26 | karma článku: 8.88 | přečteno: 441x

Další články blogera

Jaroslav Janota

Jak se to vlastně celé stalo

V úterý dvanáctého ledna 2016 jsem přijel domů z noční směny. Dal jsem si sprchu a u půl osmé ráno jsem šel spát. Ze spaní mne probudil zvláštní zvuk.

22.2.2017 v 14:05 | Karma článku: 49.56 | Přečteno: 125553 |

Jaroslav Janota

Jak jsem dělal vstupní test do Mensy

Už to budou čtyři roky, co jsem se rozhodl zkusit složit vstupní test do Mensy. Tedy společnosti lidí s mimořádně vysokým IQ. Je to takový klub vyjímečných.

19.2.2017 v 8:54 | Karma článku: 39.86 | Přečteno: 10399 |

Jaroslav Janota

Mamince, mému prvnímu cenzorovi, s láskou

Mým prvním cenzorem byla moje maminka. Jako u většiny lidí na této planetě. Tatínkové mají moc práce a tak se člověk učí mluvit od maminky.

2.2.2017 v 13:28 | Karma článku: 30.70 | Přečteno: 3274 |

Jaroslav Janota

Vánoční příměří 1914 a jeho poselství

Na počátku největšího světového konfliktu v dějinách se odehrál jeden z nejúžasnějších příběhů v historii lidstva či spíše historie lidství. Vánoční příměří v roce 1914 na západní frontě.

6.1.2017 v 9:59 | Karma článku: 28.15 | Přečteno: 1496 |

Další články z rubriky Sport

Lubomír Stejskal

Stupidní šaškárna

V úterý (17/10) jsem na svém blogu psal o opovrženíhodné hanebnosti, kterou opět chystají pořadatelé judistického grandslamu v emirátu Abú Zabí izraelské výpravě. Ano – opět. Něčeho podobného jsme už byli svědky.

18.10.2017 v 8:50 | Karma článku: 25.71 | Přečteno: 489 | Diskuse

Daniel Barták

Talent vs. píle. Protrpěná remíza

Talent může být dar i prokletí. Zvlášť, když si začnete myslet, že to zvládnete jen s ním a přestanete na sobě pracovat.

18.10.2017 v 7:07 | Karma článku: 6.75 | Přečteno: 216 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Vlajku ne. A když vybojujete zlato, tak ani hymnu

Takovýto absurdní požadavek sdělili hostitelé nadcházejícího judistického Grand Slamu zástupcům jedné blízkovýchodní země, která plánuje vyslat na toto prestižní mezinárodní klání dvanáct judistů.

17.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 27.41 | Přečteno: 566 | Diskuse

Lubomír Stejskal

EuroNASCAR má "exotického" vítěze

Zkratka NASCAR není českým fanouškům automobilového sportu neznámá. Jde o nejpopulárnější závody upravených sériových vozů v USA. Od roku 2012 má také svoji evropskou verzi.

16.10.2017 v 9:35 | Karma článku: 8.33 | Přečteno: 171 | Diskuse

Luboš Ibrmajer

Dvě první místa pro „Radbuzáky“ v hlavních disciplínách Velké ceny města Plzně.

Plavci ze 14 Českých plaveckých klubů v sobotu 7. října 2017 soutěžili v bazénu SK Radbuza Plzeň u příležitosti konání 39. ročníku Velké ceny města Plzně. Hlavní disciplínou byl volný způsob na 1.500 metrů.

11.10.2017 v 12:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 72 | Diskuse
Počet článků 220 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2194

Skeptický optimista, idealista, melancholik, náročný, tradiční socialista.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.