Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč je volební účast stále nižší?

4. 11. 2013 6:34:03
Poslední troje volby do poslanecké sněmovny se objevuje nový trend. Každé čtyři roky se snižuje počet aktivních voličů. Tentokrát zůstalo doma více než 40% voličů s volebním právem. Je to hodně nebo naopak málo? To je relativní. Vycházíme li z celkového počtu voličů, tedy 8,4 milionů obyvatel s volebním právem, potom se k volbám nedostavilo asi 3,4 milionu voličů. To je docela hodně. Těžko říct v čem je příčina. Někdo tvrdí, že není koho volit.Ve sněmovních volbách kandidovalo 24 politických stran a hnutí. Samozřejmě ne ve všech krajích. Ale přesto je to dost pestrý výběr. Světových názoru zase není tolik, aby se volič nemohl k některému přiklonit. Někdo tvrdí, že voliči svou neúčastí vlastně trestají politické strany a hnutí, zejména však politiky, za jejich chování. To také nebude důvod. Politikům je srdečně jedno kolik voličů k volbám přijde. Jestli to bude jedno, pět, padesát či sto procent výsledek to neovlivní. Když nepřijdou zadní voliči, budou se politici klidně volit mezi sebou.

A tu sněmovnu naplní tak, jako tak. Jediným skutečným důvodem je neuvěřitelná pasivita a rezignace na vlastní odpovědnost. Povolání politika či rovnou poslance je někde na úplném konci žebříčku povolání, která mají nějakou společenskou prestiž. Zajímavé. Dokonce i uklízečka má podle těchto žebříčku větší respekt. Patrně je to velká chyba. Vytváří se totiž začarovaný kruh. Volič by si přál, aby politiku dělali slušní a poctiví lidé, nejlépe odborníci ve svých profesích. Jenže neexistuje jediný racionální důvod, proč by právě tito lidé měli do politiky vstoupit. Politika, zejména na nejvyšší úrovni, tedy na úrovni nejvyššího, zákonodárného orgánu, se musí dělat naplno. Odborníci by tak museli chtě nechtě opustit svoje prestižní povolání, kterému se věnují naplno už od školních let a vykonávat povolání politika, které nemá ve společnosti prakticky žádnou vážnost. Navíc politika v podání českého občana je povolání prolezlé korupcí. Jak známo v každé české hospodě vám svěří veřejné tajemství, že politika je špína či svinstvo a všichni politici jsou zloději, kteří si jdou jen nakrást pro sebe. Proč by proboha někdo slušný a poctivý dobrovolně vstupoval do takového prostředí?

Takže ti kteří uvěří obecným předsudkům o práci politiků, nemohou nikdy do politiky vstoupit. Natož, aby změnili její obraz v očích veřejnosti. Jenže toto obecné pohrdání politikou a politiky je dvousečná zbraň. Na jednu stranu veřejnost, nebo její velká část politiky pohrdá. A veřejné politiky se štítí. Na druhou stranu musí veřejnost fungovat podle pravidel a norem, které určují právě ti opovrženíhodní politici. Rezignovat tak na své ústavní právo volit je velmi krátkozraké. A to jak na pasivní volební právo, tak zejména na volební právo aktivní. Protože každý občan tohoto státu má vlastně volební práva dvě. Občan není jen tím, kdo tzv.rozdává karty ve volbách. Mimochodem toto slovní spojení ze srdce nenávidím. Vytváří obraz občana jako nějakého kybice, který jednou za čtyři roky rozdá karty a potom se již jen zpovzdálí dívá, jak to ti hráči hezky hrají.

Občan je totiž také tím, kdo by měl ve volbách kandidovat. Založit nové politické hnutí či politickou stranu je poměrně jednoduché. A je to také jedno z lidských práv a svobod. Pro ty nedouky, kteří by rádi toto lidské právo zrušili, stejně jako politické strany. Není divu, že to dotáhli pouze na drožkáře v Praze. Oblíbená a vcelku správná námitka politiků na typický, český povzdech, vždyť ono není koho volit, protože všichni jsou stejní, je tak to zkuste sami. A to platí v každém oboru lidské činnosti. Nelíbí se vám, jak to dělají druzí? Tak to zkuste udělat sami a lépe.

Pasivních voličů je stále více. Většinu politiků to ale nijak netrápí. O jejich úspěchu či neúspěchu rozhodují totiž voliči aktivní. A ti také rozhodují o tom podle jakých pravidel budou v dalších letech fungovat i ti voliči pasivní. Někteří trpí dojmem, že ve slušné společnosti je vhodné říct, že já se o politiku nezajímám. Bohužel pravidla chování společnosti většinou stanovují ti, kteří se o politiku zajímají. Pasivní volič, zkrátka ve volební matematice, reprezentuje číslo nula. A to ve všech významech tohoto slova!

Autor: Jaroslav Janota | pondělí 4.11.2013 6:34 | karma článku: 10.06 | přečteno: 515x

Další články blogera

Jaroslav Janota

Jak se to vlastně celé stalo

V úterý dvanáctého ledna 2016 jsem přijel domů z noční směny. Dal jsem si sprchu a u půl osmé ráno jsem šel spát. Ze spaní mne probudil zvláštní zvuk.

22.2.2017 v 14:05 | Karma článku: 49.56 | Přečteno: 125676 |

Jaroslav Janota

Jak jsem dělal vstupní test do Mensy

Už to budou čtyři roky, co jsem se rozhodl zkusit složit vstupní test do Mensy. Tedy společnosti lidí s mimořádně vysokým IQ. Je to takový klub vyjímečných.

19.2.2017 v 8:54 | Karma článku: 39.86 | Přečteno: 10427 |

Jaroslav Janota

Mamince, mému prvnímu cenzorovi, s láskou

Mým prvním cenzorem byla moje maminka. Jako u většiny lidí na této planetě. Tatínkové mají moc práce a tak se člověk učí mluvit od maminky.

2.2.2017 v 13:28 | Karma článku: 30.70 | Přečteno: 3279 |

Jaroslav Janota

Vánoční příměří 1914 a jeho poselství

Na počátku největšího světového konfliktu v dějinách se odehrál jeden z nejúžasnějších příběhů v historii lidstva či spíše historie lidství. Vánoční příměří v roce 1914 na západní frontě.

6.1.2017 v 9:59 | Karma článku: 28.56 | Přečteno: 1498 |

Další články z rubriky Politika

Lubomír Stejskal

Premiér cestovatel

Stabilita Libanonu je důležitá pro celkovou stabilitu regionu. Ta je obecně křehká – stačí málo a oheň je „na střeše“.

22.11.2017 v 0:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 105 | Diskuse

Jan Ziegler

Provládní ruský web lže, vraždy Čechů vydává za osvobození

Jestliže by nějaké německé noviny napsaly, že 15. března 1939 nás Němci osvobodili a zachránili před bolševismem, tak by z toho byl právem skandál. Rusové se ovšem dopustili srovnatelné urážky českého národa.

21.11.2017 v 20:58 | Karma článku: 24.20 | Přečteno: 444 | Diskuse

Dalibor Bartoš

Nutit někoho k vlastenectví

Tak tuto frázi použil dnes jistý Libor Dvořák, samozvaný expert na Rusko. Řekl - citace nebude přesná ale je možné si ji poslechnout na ČT24 - že, v Rusku se množí požadavky na zákony, které budou nutit lidi k vlastenectví, a že

21.11.2017 v 20:11 | Karma článku: 20.74 | Přečteno: 425 | Diskuse

David Vlk

Rusové jsou prostě pořád Rusáci

Imperialistický stát růžolících drbanů, který si vždy z Evropy utrhl co chtěl, požvýkal to, rozkradl, rozebral na součástky, vycucal nerostné suroviny a technologie a vládl tam za pomocí argumentů s tankovými pásy.

21.11.2017 v 19:01 | Karma článku: 34.54 | Přečteno: 1283 | Diskuse

Jan Dvořák

Policie se s vydávačkou tumlovala, ale teď bude na čekačce

Policie si s žádostí o vydání zločinných poslanců Babiše a Faltýnka pospíšila. Už ve sněmovně žádost o vydání je. Nenaplnil se optimistický scénář, že policie bude vyčkávat na nového ministra, a pak že se uvidí, spíš neuvidí.

21.11.2017 v 16:10 | Karma článku: 25.49 | Přečteno: 1023 | Diskuse
Počet článků 220 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2197

Skeptický optimista, idealista, melancholik, náročný, tradiční socialista.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.