Integrovat nebo segregovat?

29. 05. 2013 16:19:55
Už dobrých více než 30 let praktikuje československá a česká společnost cílevědomou segregaci své cikánské národnostní menšiny. Těžko říct jak tato politika segregace vznikla? Zda se jednalo pouze o polooficiální nařízení, či pouze koordinovanou byrokratickou, více méně spontánní iniciativu. Začalo to od píky. To znamená od dětí. Až počátkem 80.let se projevuje zvýšená snaha úřadů, oddělit od sebe české a cikánské děti už od počátku školní docházky. A to za pomoci tzv.zvláštních škol.

Z 80.let jsou známy také případy nucených sterilizací cikánských žen. A stěhování obyvatel cikánského původu do vyčleněných a izolovaných ghett. Typickým příkladem je sídliště Chánov. Samozřejmě tato pokoutní segregace se nedá srovnávat s oficiální segregací vycházející ze státní politiky apartheidu v Jižní Africe. Nebo v lokalizované podobě segregace známé z jižních států USA ještě v 60.letech minulého století. Přesto česká verze segregace této národnostní menšiny není o nic lepší. Přinejmenším hlavní cíl, kterým bylo izolovat menšinu od většinové společnosti, byl stejný.

Snaha přesvědčit veřejnost o tom, že děti Čechů cikánského původu jsou hloupější, výrazně se liší od děti z většinové populace a mají více poruch spojených s učením vzala za své v okamžiku kdy se děti Čechů cikánského původu dostaly do běžných veřejných škol v civilizovaných zemích. Tedy hlavně do škol ve Velké Británii. Pravda najdou se i dnes lidé, kteří zpochybňují úroveň britských veřejných škol. Ale povědomí o špatné úrovni škol se datuje někdy do 80.let kdy hokynářova dcera Maggie přivedla veřejné školství ve své zemi, svoji reformou málem ke krachu. Absolventi těchto veřejných škol sice opouštěli školy výborně společensky připraveni, ale neuměli číst, psát a počítat. To ovšem dnes už neplatí. Navíc stejné studie o tom, cikánské děti jsou někde v průměru ostatních žáků existují i z Kanady.

Segregace jako pracovní metoda, je nesmírnou chybou každé vlády. Ať už se jedná o politiku přístupu k příslušníkům, národnostní či náboženské menšiny, ale hlavně k přistěhovalcům. Vytváření ghett, tedy čtvrtí kam se tito přistěhovalci či národnostní menšiny přesunují jako pytle brambor, nemá žádný význam. Problém při spolužití většinové a menšinové skupiny obyvatel není rasový, národnostní či náboženský. Je to problém hodnotový. A jediným způsobem jak tento problém překonat je plná integrace menšiny do většinové společnosti.

Těžko chtít po členovi menšiny, který žije v ghettu, kde za celý den nepotká občana z většinové části společnosti a neuslyší ani slovo v jazyce státu ve kterém žije, aby vyznával hodnoty na kterých je ona země postavena. Vytváření ghett je jen důkaz xenofobie většinové společnosti. A lze to vidět prakticky ve všech zemích nejen Evropy, které přijímají imigranty. Ghetta ve kterých žije převážně jedna či více národnostních menšin, kde je vysoká nezaměstnanost, chudoba a tím pádem vysoká kriminalita jsou časovanou bombou většiny Evropských států. Od východního Birminghamu kde kvůli špatné integrační imigrační politice britské vlády došlo k vytvoření muslimského území na půdě Británie, kde už dokonce platí právo šarija místo britských zákonů, přes Pařížskou čtvrť Saint Denis až k čtvrti Rosengard v MalmoImigrační politika, která přistěhovalce izoluje od většinové společnosti je zkrátka špatná. Aby se imigranti skutečně integrovali do většinové společnosti musí v ní zkrátka žít. Nelze je izolovat za zdmi ghett. Jak mají chápat hodnoty většinové společnosti a vzít je za své, když se s příslušníky většinové společnosti prakticky nestýkají. Navíc nelze nechat zvláště mladé lidi v těchto čtvrtích bez prostředků, bez práce a bez naděje. Je to jako sud s prachem.

Pokud společnost nedokáže usměrnit aktivitu obyvatel těchto čtvrtí tím správným směrem, budou se muset vypořádat s důsledky výbuchu frustrace. Jako to zažila Paříž v roce 2005, Londýn před dvěma lety či Stockholm dnes. Ghetta zkrátka musí zmizet. Místo toho, aby byli členové menšin integrováni do většinové společnosti jsou vytlačeni na její okraj. Jenže tady žádné sejde z očí sejde z mysli neplatí. Jediným lékem na předsudky je osobní kontakt. A ten musí začít už od dětského věku. Zvláštní školy jsou přežitek politiky segregace a musí zkrátka zmizet. Vytváření překážek v možnosti dosažení vyššího vzdělání je špatná politika. A její důsledky budou stát daňové poplatníky mnohem více, než investice do integrovaného školství.

Autor: Jaroslav Janota | středa 29.5.2013 16:19 | karma článku: 10.82 | přečteno: 1190x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Rudolf Pekař

Bacha na sváteční cyklisty

Začátek jara přináší nejen kvetoucí přírodu, ale také návrat cyklistů na silnice. Bohužel, spolu s nimi se objevují i tzv. sváteční cyklisté, kteří se chovají neopatrně a nezodpovědně.

28.3.2024 v 12:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 65 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Velký pátek jako příležitost

Už několik let je v "portfoliu" státních svátků i Velký pátek, který by mohl být vhodnou příležitostí k uvědomění si tzv. evropských hodnot, s nimiž se poslední léta mediálně žongluje.

28.3.2024 v 9:34 | Karma článku: 11.07 | Přečteno: 144 | Diskuse

Filip Vracovský

Jak to vypadá Mordor ( Rusko ) už nám klepe na dveře ?

Krátká předsváteční úvaha ... Taky vás některé uklidňující zprávy spíš rozruší ? Račte vstoupit .....

28.3.2024 v 9:00 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 290 |

Michael Laitman

Odhalení tajemství Knihy života

Jeden mudrc kdysi řekl: „Člověk musí získat jak vědomosti, tak moudrost.“ Na otázku, jaký je mezi nimi rozdíl, odpověděl: „Vědomosti se získávají čtením knih, moudrost se získává čtením knihy, kterou jsi ty sám.“

28.3.2024 v 4:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 | Diskuse

Tadeáš Firla

KSČM a Jan Ámos Komenský

Myslím, že politické, nebo náboženské symboly mají veliký význam a pro některé lidí hodně znamenají. Dnes jsem si všiml dvou. Vedle sebe ve skříňce - logo KSČM a portrét Jana Ámose Komenského. Je to změna mysli, nebo pouhá fraška?

28.3.2024 v 1:25 | Karma článku: 9.10 | Přečteno: 152 | Diskuse
Počet článků 220 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2268

Skeptický optimista, idealista, melancholik, náročný, tradiční socialista.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...