Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Český tanec kolem šátku

Vypadá to, že hlavním problémem českého veřejného školství je otázka nošení šátků. Přitom nic není vzdálenějšího pravdě. Líbí se mi snaha některých politiků udělat z bezvýznamné a okrajové záležitostí titulky na hlavních stranách. Inu, každý politik potřebuje rychle nějaký velký úspěch. Samozřejmě znalci seriálu "Jistě, pane ministře" ví, že šátek se stal pro prakticky neviditelnou veřejnou ochránkyni práv, či pro ministra školství jen dalším britským párkem. Problémem, kterým se dá dobře zviditelnit. Jenže tyto pseudo problémy už dávno vyřešily větší země než Česká republika s vyšším počtem praktikujích muslimů, než je českých necelých dvacet stovek. Francie jasně stanovila pravidla pro své veřejné školství. A v těchto pravidlech zkrátka není prostor pro výjimky.

Náboženské a dodám, že ani pseudonáboženské symboly nemají ve třídách veřejných škol co dělat. Francie se tak velmi obratně vyhnula dalším problémům, které by jedna výjimka dovedla k absurdním koncům. Je třeba jasně říct jedno. Nošení šátků nemá nic společného s vírou či náboženstvím. Jde o pouhý modní doplněk. Je to součást tradice a lidové kultury v některých zemích, kde převládá muslimské náboženství. Nošení šátků bylo kdysi i součástí tradice a lidové kultury v českých a zejména moravských zemích. Ještě moje babička na Moravském Slovácku nosila tradiční šátek. Nejen, když šla na veřejnost, ale klidně i při práci na dvoře nebo na zahradě. Šátek byl součástí národního kroje. Jeho používání se lišilo oblast od oblasti.

Někde šátek nosily pouze vdané ženy. Stejně jako třeba čepec. Svobodné dívky mohly chodit prostovlasé. Stejně jako v muslimských zemích šlo o pouhou tradici. Nošení části oblečení nemělo žádný náboženský význam. A nemá ani dnes. Existuje řada muslimských zemí, kde je islám jako náboženství dominantní, či kde je dokonce úředním a oficiálním náboženstvím. Přesto se tzv. zahalování žen liší nejen země od země, ale přímo oblast od oblasti. Stejně jako kdysi na českém a moravském venkově. Jde o pouhou tradici. Zatímco někde se používá pouze šátek zakrývající vlasy, jinde se používá burka či nikáb, která zakrývá obličej či dokonce celé tělo ženy. Někde se ale nepoužívá ani ten šátek. Řada muslimek například v Turecku, zejména ve velkých městech šátek vůbec nenosí, stejně tak v Maroku či Tunisku.

Šátek skutečně nemá s vírou nic společného. Paní Šabatová jako veřejná ochránkyni práv se dopustila dost nebezpečného výroku. Nazvala šátek vyjádřením víry navenek. Když pomineme skutečnost zda funkce veřejné ochránkyně práv občanů dává dotyčné osobě vůbec právo rozhodovat co je a co není vyjádřením víry,zůstává tu otázka zda je vůbec možné vyjadřovat víru, zejména náboženskou, navenek. Víra je velmi osobní až intimní věc každého jedince. Navíc pokud bychom přijali tezi, že lze vyjadřovat bez omezení přímo ve školních lavicích navenek víru jakýmsi symbolem či částí oblečení otevřeli bychom Pandořinu skříňku.

Kde leží hranice toho co ještě je a co už není přijatelné jako vyjádření víry? Je to katolický kříž na krku? Je to jarmulka či pejzy pro vyznavače ortodoxního judaismu? Jenže náboženských vyznání jsou desítky či stovky. Co když každá víra přijde se svými požadavky na svůj vlastní oděvní doplněk, kterým se bude vyjadřovat víra navenek? Navíc další víry a náboženství stále vznikají. V roce 2005 vznikl na území USA náboženský směr zvaný Pastafariánství! Tato víra vznikla původně jako recesistická reakce na zavádění tzv.kreacionismu do amerických škol. Tvůrce světa je podle pastafariánů nejvyšší bytost, tzv. Velká, špagetová příšera. Toto hnutí se ale neomezovalo jen na zesměšňování fanatického, amerického křesťanského křídla tzv.evangelikálů.

Evropská sekce se úspěšně vyvezla na vlně právě tzv. muslimských šátků. Součástí víry je totiž nošení sítka na špagety na hlavě. Jde o tradiční pokrývku hlavy, každého pastafariána, kterým navenek vyjadřuje svoji víru, paní Šabatová. Existují dokonce různé směry tohoto nového náboženství. Některé nosí sítko či cedník na špagety. Jiní nosí naběračku na špagety. Je to pocta tvůrci světa Velké špagetové příšeře. Zdálo by se, že jde o pouhý žert. Jenže jedná se o žertování o velmi vážných věcech. Právo na náboženské vyznání je jedním ze základních lidských práv a svobod. V Česku je tato listina základních lidských práv a svobod součástí české Ústavy. Tedy nejvyššího zákona této země. A když se pokusíme cosi tak iracionálního, jako víra v boha, dostat do něčeho tak racionálního, jako je právní řád státu, nemusí to dopadnout dobře. A také to většinou dobře nedopadne.

Tradiční oděvní doplněk, kousek látky zvané šátek je toho důkazem. Každý má samozřejmě právo nosit různé oděvní doplňky. Někdo nosí šálu, jiný čepici, další třeba šle. Otázka zní, zda je možné nějak omezit používání některých doplňků v některých prostředích. Existují firmy, které přímo určují zaměstnancům co smí a co nesmí nosit do zaměstnání. Existují povolání, kde jsou také různé omezení. Jsou soukromé školy, které od žáků vyžadují nošení školní uniformy. Jsou restaurace, které vyžadují od svých hostů určité oděvní doplňky, nemůžete tam jíst bez saka či kravaty. Do divadla také není slušné přijít v montérkách či špinavých teplákách. Jsou kostely či synagogy do kterých nepustí návštěvníky například v krátkých kalhotách, v minisukni či s krátkými rukávy. A to nemluvím o mešitách!

Jde v těchto případech o omezení svobody jedince, kterým by se měla zabývat veřejná ochránkyně práv občanů? Jistě, že ne. Proč by tedy rozhodnutí jedné veřejné, zdravotnické školy trvat na dodržování vlastního školního řádu, který nijak neodporuje platným českým zákonům, mělo spadat do kompetence ombudsmana? Udělení jedné výjimky ze zákona otevře stavidla. Vytvoří nebezpečný precedens. Nikdo už potom nezabrání záplavě křížů, nošení jarmulky či dokonce turbanu. Už dnes existuje výjimka v zákoně o průkazech. Je dovoleno použít na fotografii pokrývku hlavy z tzv.náboženských důvodů. Už vloni se jeden český pastafarián pokusil dostat do svého občanského průkazu fotografii s cedníkem na špagety, jako pokrývkou hlavy. Český úředník s ním sice vyběhl, ale bez jakéhokoliv zákonného důvodu.

Právo na náboženské vyznání se totiž neomezuje na státem uznané církve. Ostatně jsou náboženství, která žádnou oficiální církev nemají. Třeba buddhismus či šintoismus. Přesto existují a věřící mají stejná práva jako věřící kterékoliv jiné víry. Takže paní Šabatová a ministr školství by si měli velmi rychle uvědomit, že rozhodování o oděvních doplňcích ve spojitosti s náboženským vyznáním nemají v referátu. A vůbec by se na ten tenký led neměli pouštět. On každý modní doplněk, který má za úkol rozdělit lidi na ty naše dobré a na ty cizí špatné je nebezpečný. Začíná to dobrovolným nošením šátků, pokračuje to povinným nošením šátků a může to skončit povinným, viditelným nošením žluté, šesticípé hvězdy na oděvu. A to už evropská civilizace zažila a měla by si z toho vzít důkladné poučení.

Tedy žádné vyjadřování víry navenek. Alespoň rozhodně ne, ve veřejných školách! Jen bůh ví, co by jako vyjádření víry navenek začali do škol nosit vyznavači satanismu. Či 15 tisíc českých vyznavačů Jediismu, kteří se k tomuto náboženskému směru přihlásili v posledním sčítání lidu. A Pastafariáni jsou stále na vzestupu! Jednou to mohou být děti či vnoučata ombudsmana či ministra školství, kteří se vydají na veřejnost se sítem na špagety na hlavě. A těžkou hlavu z toho nebudou mít pouze ředitelé jejich škol, ale i dotyční rodiče či prarodiče. A to jak obrazně, tak možná i doslova!

Autor: Jaroslav Janota | čtvrtek 2.10.2014 14:59 | karma článku: 40,91 | přečteno: 5480x
  • Další články autora

Jaroslav Janota

Jak se to vlastně celé stalo

V úterý dvanáctého ledna 2016 jsem přijel domů z noční směny. Dal jsem si sprchu a u půl osmé ráno jsem šel spát. Ze spaní mne probudil zvláštní zvuk.

22.2.2017 v 14:05 | Karma: 49,57 | Přečteno: 130036x | Společnost

Jaroslav Janota

Jak jsem dělal vstupní test do Mensy

Už to budou čtyři roky, co jsem se rozhodl zkusit složit vstupní test do Mensy. Tedy společnosti lidí s mimořádně vysokým IQ. Je to takový klub vyjímečných.

19.2.2017 v 8:54 | Karma: 40,61 | Přečteno: 13401x | Společnost

Jaroslav Janota

Mamince, mému prvnímu cenzorovi, s láskou

Mým prvním cenzorem byla moje maminka. Jako u většiny lidí na této planetě. Tatínkové mají moc práce a tak se člověk učí mluvit od maminky.

2.2.2017 v 13:28 | Karma: 32,07 | Přečteno: 3418x | Společnost

Jaroslav Janota

Vánoční příměří 1914 a jeho poselství

Na počátku největšího světového konfliktu v dějinách se odehrál jeden z nejúžasnějších příběhů v historii lidstva či spíše historie lidství. Vánoční příměří v roce 1914 na západní frontě.

6.1.2017 v 9:59 | Karma: 29,43 | Přečteno: 1574x | Společnost

Jaroslav Janota

Organizovaný zločin je nejvyšším stádiem kapitalismu

Tento proslulý výrok pronesl švýcarský profesor sociologie Jean Ziegler. A myslím, že velmi přesně vystihl podstatu věci. Kapitalismus jako honba za ziskem malé skupiny lidí na úkor větší, je podstatou každé kriminální činnosti

31.12.2016 v 1:11 | Karma: 29,33 | Přečteno: 1566x | Společnost

Jaroslav Janota

A na zemi pokoj lidem dobré vůle

Štědrý večer je svátek zrození naděje. Zrození světla uprostřed temnoty. Narodil se syn boží v těle člověka, aby smyl všechny naše hříchy.

24.12.2016 v 1:19 | Karma: 17,80 | Přečteno: 429x | Společnost

Jaroslav Janota

Co zůstalo občanům po éře Dluhoslava Kalouska?

Jak už název napovídá, dalo by se v podstatě odpovědět jediným slovem. Dluhy. Zejména státní dluh. V tomto případě by bylo lépe jej nazvat vládním dluhem. Kalousek jej za sedm let ve funkci ministra financí dokázal zdvojnásobit.

20.12.2016 v 10:38 | Karma: 36,38 | Přečteno: 1807x | Ekonomika

Jaroslav Janota

Neonacistům žádný slušný člověk netleská

Neonacismus je prostě zlo. A je třeba to říkat vždycky veřejně, nikoliv v soukromí. Pan Radek Banga se zkrátka zachoval tak, jak by se každý slušný člověk zachovat měl. A zbabělí čeští neonacisté mu za to vyhrožují smrtí.

2.12.2016 v 16:31 | Karma: 29,77 | Přečteno: 1503x | Společnost

Jaroslav Janota

Zámek Napajedla - příležitost pro zlatokopy

Před devíti lety se vlastník zámku v Napajedlích(akciová společnost Fatra) jej rozhodl prodat. Včetně přilehlého zámeckého parku, který fungoval jako městský veřejný park od roku 1935, s výjimkou válečných let.

1.12.2016 v 19:26 | Karma: 22,37 | Přečteno: 1343x | Společnost

Jaroslav Janota

Neoliberální ráj pod záštitou bolševiků

Co má společného průměrný, pravicový neoliberál a pravověrný bolševik? Touhu po moci, bezohlednost, bezcitnost, sobectví a chamtivost až nenažranost.

5.11.2016 v 14:17 | Karma: 18,76 | Přečteno: 1116x | Politika

Jaroslav Janota

Demokracie v ohrožení

Demokracie byla v tomto státě ohrožena v posledních letech již mnohokrát. Když si Topolánek koupil dva poslance opozice, aby jeho vláda získala důvěru. Když ministr Langr zařídil beztrestnost místopředsedy vlády Čunka.

30.10.2016 v 17:00 | Karma: 30,60 | Přečteno: 907x | Politika

Jaroslav Janota

Tak nám česká vláda zavřela obchody

Hrůza. Návrat totality. Tato strašná vláda zase reguluje jako za komunistů. Ohrožuje svobodu podnikání. Kvůli tomu naši kapitalističtí soudruzi klíčema v listopadu 1989 teda nezvonili.

29.10.2016 v 0:05 | Karma: 18,29 | Přečteno: 645x | Společnost

Jaroslav Janota

Jak ředitel protokolu kanceláře prezidenta telefonoval

Jednou takhle seděl šéf hradního protokolu ve své kanceláři a přemýšlel, co by ještě tak mohl udělat. I řekl si, že už dlouho netelefonoval. Jenže komu by měl zavolat?

27.10.2016 v 23:47 | Karma: 24,83 | Přečteno: 769x | Společnost

Jaroslav Janota

Žádný nelegální bubák ve Zlínském kraji

Myslíme na budoucnost. Na život našich dětí a vnoučat. Nejsme žádní xenofobové. Nemáme strach z ničeho neznámého. Obáváme se bubákizace Evropy. A to je zcela reálná hrozba.

11.9.2016 v 23:01 | Karma: 18,22 | Přečteno: 837x | Diskuse| Zlín

Jaroslav Janota

Jen pár slov paní Věry

Ani ne před rokem vyjádřila paní Věra Čáslavská svůj názor na přístup k uprchlíkům. Možná není na škodu její myšlenky a slova znovu připomenout. Protože myšlenky na rozdíl od lidí neumírají spolu se svými nositeli.

2.9.2016 v 16:02 | Karma: 22,54 | Přečteno: 1322x | Společnost

Jaroslav Janota

Vzpomínáte na sektu Repelent 21?

Před čtyřmi lety vešla ve všeobecnou známost ve Zlínském kraji podivuhodná organizace zvaná Repelent 21. Rozhodla se tak nějak po bolševicku, že vítězi voleb vysvětlí s kým má jít do koalice.

30.8.2016 v 6:57 | Karma: 18,38 | Přečteno: 535x | Diskuse| Zlín

Jaroslav Janota

Newspeak politicky nekorektních

Všimli jste si zvláštního jazyka těch takzvaně politicky nekorektních? Na některé výrazy jejich zvláštního newspeaku, aby měl člověk po ruce dobrý slovník. Dovolil jsem si přeložit několik nejpoužívanějších výrazů do češtiny.

28.8.2016 v 18:48 | Karma: 17,57 | Přečteno: 873x | Hyde park

Jaroslav Janota

Jan Haluza, atlet, křesťan a slušný člověk

Je to už více než pět let, kdy zemřel Jan Haluza. Dožil se požehnaného věku 97 let. Jeho život nebyl rozhodně lehký. Narodil se v chudé rodině a měl šest sourozenců.

28.8.2016 v 0:14 | Karma: 18,24 | Přečteno: 334x | Diskuse| Sport

Jaroslav Janota

Bohuslav Sobotka, povolání žonglér

Pan Bohuslav má smysl pro humor a tak se na mne za ten titulek jistě nebude zlobit. Posledních pár let, když sleduji působení Bohuslava Sobotky mám neodbytný pocit, že se předseda ČSSD začíná podobat cirkusovému žonglérovi.

27.8.2016 v 13:58 | Karma: 17,62 | Přečteno: 985x | Politika

Jaroslav Janota

Jak se čeští odmítači islámu totálně zbláznili

To co se odehrálo na Staroměstském náměstí v den dnešního výročí okupace Československa je definitivním důkazem, že někteří čeští odmítači islámu už definitivně ztratili poslední zbytky soudnosti a zdravého rozumu.

21.8.2016 v 18:49 | Karma: 25,25 | Přečteno: 1629x | Společnost
  • Počet článků 220
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2294x
Skeptický optimista, idealista, melancholik, náročný, tradiční socialista.