Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uprchlíci vítejte!

7. 08. 2016 18:09:00
Tahle kampaň, vytvořená skutečnými zastánci lidský práv a svobod, měla velmi dobré výsledky. Ale ve své podstatě se ani tolik netýkala uprchlické krize. Měla prostě jen za úkol oddělit evropské zrno od plev.
Což se myslím podařilo na výbornou. Už dlouho před začátkem uprchlické krize se totiž evropská společnost ocitla v úplně jiné krizi. Krizi hodnot. Pozitivní hodnoty Evropanů jako humanismus, důraz na lidská práva a svobody, multikulturalismus, demokracie, sociální stát, ale hlavně soucit, empatie, ohleduplnost, tolerance, solidarita se ocitly na konci 20.století v hluboké krizi. Do popředí se začaly dostávat negativní vlastnosti Evropanů jako rasismus, xenofobie, extrémní nacionalismus, šovinismus, pohrdání lidskými právy a svobodami, totalitní myšlení, nenávist, diktatura, monokulturalismus, ale hlavně bezohlednost, sobectví, chamtivost, hamižnost, zvrhlá touha po absolutní moci, omezování svobod a případně přímo fyzická likvidace odpůrců takového chování a myšlení. Přístup k uprchlíkům byl dobrým způsobem jak oddělit příznivce těch pozitivních hodnot od vyznavačů těch negativních vlastností.

Což se povedlo. Uprchlická krize ukázala pravou tvář některých Evropanů. A hlavně v jasném světle předvedla existenci dvou druhů obyvatel Evropy. Je potěšující, že v civilizovaných zemích západní Evropy se ukázaly výhody vyspělé zastupitelské demokracie. Politická scéna v obou zemích byla očištěna od populistů nejhrubšího zrna. Přesto se s pokračující atmosférou nenávisti dostávají tito extrémní příznivci rychlých a jednoduchých řešení do hlavního politického proudu. Velmi to připomíná situaci v Evropě před druhou světovou válkou v době otevřeného nástupu německého nacismu. Vytvoření nepřítele na kterého lze hodit úplně všecho. Vyvolávání iracionálního strachu před nebezpečím, ať už židovským(či v současnosti muslimským). A nabídka zajištění bezpečnosti. Vždyť to nic nestojí. Jen váš hlas v demokratických volbách občané. Jsou lidé, kteří bojují za demokracii(dokonce nejlépe přímou)a vyznávají heslo, že hlas většiny lidu je hlasem božím. Není. Říšský kancléř Adolf Hitler získal svůj úřad v naprosto svobodných a demokratických volbách. A hlas lidu nebyl žádným božím hlasem. Spíše hlasem ďábelským. A odstartoval období největšího užití Luciferova efektu v dějinách lidstva. Když všichni kolem páchají zlo a zlo se stává normou chování, je potlačení lidskosti v člověku snazší.

Jenže likvidací jednoho typu nepřítele to všechno nekončí, ale začíná. Po Židech přijdou na řadu další. Cikáni, Slované, homosexuálové, komunisté, demokraté, humanisté a nakonec všichni s jiným názorem, než je ten vůdcův. Snaha o homogenizaci či lépe monokulturalizaci společnosti nemůže nikdy skončit. Taková společnost si vytváří vlastní, vnitřní opozici. Protože je proti lidské přirozenosti. Lidé jsou si rovni ve svých právech, ale rozhodně nejsou stejní či totožní. Nelze je homogenizovat. Či vytvořit z nich jednu monokulturní, bezduchou masu. Pokoušeli se o to bolševici, fašisté a nacisté. Nepovedlo se. Teror se většinou obrátil proti těm, kteří jej uvedli do života. A už od norimberského procesu víme, že výmluva typu jen jsem poslouchal rozkazy či jen jsem dodržoval zákony, zkrátka neplatí. Rozkazy a zákony, které se snaží legalizovat zločiny proti lidskosti se zkrátka plnit nevyplatí. Doktor Zimbardo, který po proslulém Stanfordském experimentu v roce 1971 vytvořil pojem Luciferův efekt nabídl také několik pravidel jak se vyhnout tomu, aby byli lidé tímto efektem pohlceni. Jedním z nich a v současnosti možná nejdůležitějším je, že se lidé nikdy nesmí dobrovolně vzdát svých lidských práv a občanských svobod za příslib nějakého iluzorního pocitu vlastní bezpečnosti.

Byli to nacisté, kteří vytvořili teorii, že jedna rasa či jeden národ je nadřazen nad těmi ostatními. Dnes víme, že je to lež. Ač jsme všichni neopakovatelné individuality pořád toho jako lidé máme více společného, než je toho v čem se odlišujeme. A nikdy bychom se neměli vzdát toho co z nás dělá lidi. Tedy obyčejné lidskosti, slušnosti a ohleduplnosti k jiným. Zejména k těm, kteří jsou na tom hůře než my sami. Je to přirozené každému člověku. Naopak pudové, sobecké jednání je to co nás zbavuje lidské podstaty a vrací nás kamsi do živočišné, zvířecí říše. Toto dědictví našich živočišných předků je sice navždy naší součástí, ale nikdy nemůže převážit nad tím, co nás ze zvířecí říše vyčleňuje. Naši lidskost, soucit, sounáležitost. Vždy bychom na to měli myslet. A posuzovat tímto pohledem každý výrok, každé jednání a každou myšlenku těch kolem nás. Oddělit zásadní kategorie dobra od zla by neměl být problém pro každého duševně zdravého člověka bez ohledu na rasu, národnost, původ či vzdělání. Každý si musí odpovědět zda chce zůstat ve společnosti lidí nebo se přikloní do říše zvířat. Je to o existenci nebo naopak absenci svědomí.
Autor: Jaroslav Janota | neděle 7.8.2016 18:09 | karma článku: 22.99 | přečteno: 2174x

Další články blogera

Jaroslav Janota

Jak se to vlastně celé stalo

V úterý dvanáctého ledna 2016 jsem přijel domů z noční směny. Dal jsem si sprchu a u půl osmé ráno jsem šel spát. Ze spaní mne probudil zvláštní zvuk.

22.2.2017 v 14:05 | Karma článku: 49.56 | Přečteno: 124876 |

Jaroslav Janota

Jak jsem dělal vstupní test do Mensy

Už to budou čtyři roky, co jsem se rozhodl zkusit složit vstupní test do Mensy. Tedy společnosti lidí s mimořádně vysokým IQ. Je to takový klub vyjímečných.

19.2.2017 v 8:54 | Karma článku: 39.86 | Přečteno: 10328 |

Jaroslav Janota

Mamince, mému prvnímu cenzorovi, s láskou

Mým prvním cenzorem byla moje maminka. Jako u většiny lidí na této planetě. Tatínkové mají moc práce a tak se člověk učí mluvit od maminky.

2.2.2017 v 13:28 | Karma článku: 30.70 | Přečteno: 3247 |

Jaroslav Janota

Vánoční příměří 1914 a jeho poselství

Na počátku největšího světového konfliktu v dějinách se odehrál jeden z nejúžasnějších příběhů v historii lidstva či spíše historie lidství. Vánoční příměří v roce 1914 na západní frontě.

6.1.2017 v 9:59 | Karma článku: 28.05 | Přečteno: 1476 |

Další články z rubriky Společnost

Zdeňka Ortová

Když řidič autobusu za jízdy telefonuje, stává se potenciálním hromadným vrahem

Nestoudnost, s jakou řidič autobusu v městském dopravním chaosu popadl zvonící mobil a začal si za jízdy vyřizovat hovor, vyrazila většině cestujících dech.

28.7.2017 v 1:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 21 | Diskuse

Alena Kulhavá

2) Kniha Rogera Scrutona popisuje velmi přesně to, jak a kam se ubírá naše kultura

Ve druhém díle se zabývám zajímavými souvislostmi moderní kultury a dozvíte se i zásadní rozdíl mezi "představivostí" a "hotovými představami" pro život. Podíváme se na to,co je jsou falešné emoce a sentimentalita. Úžasná kniha.

28.7.2017 v 1:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 21 |

Eva Kislingerová

Lidovecký ping-pong, aneb k vládě vždy připraveni!

​Hlavním událostem tohoto týdne, bohužel, vévodí vražda české turistky v Egyptě. Poněkud na pozadí tak zůstalo pondělní hlasování naší vlády ve věci odložení dalších dvou vln EET neboli elektrické evidence tržeb.

27.7.2017 v 23:11 | Karma článku: 5.31 | Přečteno: 92 | Diskuse

Robert Troška

Bruselské kvóty: EU startuje další fázi konečného řešení národnostní otázky států V4

Byro (komise) EU dala státům V4 měsíční ultimátum, aby začaly přebírat nelegální migranty z Itálie a Řecka. Pokud ne, vyhrožuje EU státům V4 žalobou a následně odebráním dotací. A jak reagovala „naše“ eurokomisařka Věra Jourová?

27.7.2017 v 21:05 | Karma článku: 36.27 | Přečteno: 1104 | Diskuse

Ladislav Dvořák

Socializmus aneb kdyby byli komunisté na Sahaře, byl by i písek na příděl

Socialismus je myšlenkou a hnutím, které preferuje společné vlastnictví všech a zavrhuje soukromé vlastnictví, mimo jiné samozřejmě

27.7.2017 v 19:04 | Karma článku: 18.67 | Přečteno: 600 | Diskuse
Počet článků 220 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2184

Skeptický optimista, idealista, melancholik, náročný, tradiční socialista.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.