Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Televize Prima lže, jako když Rudé Právo tiskne

4. 06. 2016 18:50:17
Vypůjčil jsem si jedno z hesel listopadové revoluce z roku 1989. Jen jsem jej poněkud parafrázoval.
Je to už více než 26 let, ale mám pocit jako by se něco z dob bolševismu vrátilo. V podobě pana Jetmara a paní Obzinové. Bolševické arogance v praxi. Vedoucí, vůdce či generální tajemník jsou bohové a ti mají pravdu. A ostatní mají držet hubu a krok. A dělat co se po nich chce. Pokud si někdo myslí, že vedoucí je bůh měl by asi vyhledat nějakou odbornou pomoc. Či být hospitalizováni v zařízení, které jej bude spolehlivě izolovat od zbytku společnosti. Od těch, kteří netrpí bludem a jsou duševně zdraví. Tenhle svět má problémy právě proto, že nejrůznější deprivanti se dostali na místa ve kterých ohrožují lidská práva a svobody nás všech. Protože svobodu neohrožuje islám či uprchlíci. Ale zloba, chamtivost a bezohledná touha po moci v hlavách Evropanů.

Cíle a argumentace fanatiků z islámského státu a českého bloku proti islámu jsou naprosto totožné. Získat moc. Moc nad lidmi. Zničit to hlavní co jim v tom brání. Lidskou svobodu. Základní práva. To je to proti čemu bojují islamisté. Ale to je také přesně to, proti čemu bojují ti různí vlastenci, znepokojení občané, členové bloku proti islámu a další diváci "pravdivého" zpravodajství televize Prima. Upřímně ti fanatici z řad islamistů jsou mi více sympatičtí. Proč? Alespoň jsou ve svém vyjadřování upřímní. Řeknou jasně, že chtějí zrušit demokracii, svobodu a lidská práva obyvatel této planety a nahradit je svou jedinou pravdou. Svou vůlí a svým hladem po moci. U nich každý člověk ví na čem je. Mnohem horší jsou domácí fanatici. Ti totiž ve skutečnosti chtějí totéž. Zrušit demokracii, svobodu a lidská práva a nahradit je svou jedinou pravdou, svou vůlí a svou touhou po moci. Ale neřeknou to většinou přímo.

Tvrdí, že všechno dělají pro bezpečnost lidí. Jejich cílem je vystrašit a vyděsit co nejvíce lidí. A potom je přesvědčit, že se musí vzdát svých těžce vydobytých práv a svobod. V zájmu vlastní bezpečnosti. V zájmu bezpečnosti svých rodin a svého způsobu života. A předat část vlády nad svými životy jim. A oni je za to ochrání. Před kým? No přece před těmi druhými, před tou největší hrozbou, před nepřítelem.

Takhle přece v dějinách začínala každá totalitní společnost. Bylo třeba jasně ukázat nepřítele. Toho kdo za všechno může. Toho koho je třeba zničit. Římané měli Kartágo a barbary, Křesťané měli nevěřící a heretiky, katolíci protestanty a obráceně, bolševici buržoazii, nacisté židy. Všichni, ale měli jednoho největšího nepřítele. Každého kdo s nimi nesouhlasil. Každého kdo toužil po dodržování základních lidských práv a svobod. Každého kdo vybočil z řady. Každého kdo odmítl myšlenku, že vůdce či vedoucí je neomylný bůh a jeho názor je jediný správný. Každého kdo odmítal držet hubu a krok.

Ale proč tohle všechno? Jen proto, že zpravodajství televize Prima prý jen uváděla pravdu. S tímhle termínem se tu dost plýtvá. Pravda má mnoho podob. Ale lež jich má mnohem víc. Když bolševická propagandistická hlásná trouba jménem státní televize uváděla informace o tom, že v bolševických zemích neexistuje nezaměstnanost, bezdomovci, žebráci, jistě měla pravdu. Jenže každý rozumný člověk jistě chápe, že ta informace byla jaksi neúplná. Když bolševická propaganda uváděla informaci, že volební účast byla 99.9% hlasů a všichni hlasující dobrovolně zvolili kandidáty na jednotné kandidátce Národní Fronty jistě měli pravdu. Jenže zpráva, která neuvádí další podstatné informace ve skutečnosti není pravdou. Je to dobře zabalená lež.

Stejná lež jakou nám tady tři čtvrtě roku servírovala ve svém zpravodajství televize Prima. Není nutné tady vysvětlovat rozdíl mezi zprávou, názorem a komentářem. To by měl zvládnout žák základní školy, který nepropadl z češtiny. Stejně tak není třeba vysvětlovat o čem je etický kodex novináře. Pochopí každý, kdo chápe význam pojmů etika či morálka. Pokud se popis událostí řídí již dopředu názorem vedení nejde o informaci objektivní a vyváženou. Říká se tomu předsudek a do zpravodajství to zkrátka nepatří. Tedy ve slušné a civilizované zemi. Ale slušní lidé to ví. A těm druhým je zbytečné to vysvětlovat. Je to stejná marnost, jako vysvětlovat celoživotnímu zloději nemorálnost jeho jednání.

Předsudky a urážky prostě nejsou názor a nelze je považovat za vyjádření svobody slova a projevu. Jenže jak to vysvětlit někomu, kdo nechápe zásady na kterých je tato civilizace založena? Někomu kdo nedokáže rozlišit základní kategorie jako je pravda a lež, dobro a zlo. Ten kdo má alespoň zbytky kritického myšlení si prostě musí položit otázku, proč vlastně byli zaměstnanci zpravodajství televize Prima přesvědčováni, že mají líčit uprchlíky jako hrozbu? Pokud uprchlíci opravdu hrozba jsou, nebylo to třeba. Stačilo, aby zaměstnanci prostě točili a psali to co vidí, tedy pravdu. Pokud to tak není, chtělo vedení televize, aby její zaměstnanci zkrátka lhali.
Autor: Jaroslav Janota | sobota 4.6.2016 18:50 | karma článku: 23.07 | přečteno: 3291x

Další články blogera

Jaroslav Janota

Jak se to vlastně celé stalo

V úterý dvanáctého ledna 2016 jsem přijel domů z noční směny. Dal jsem si sprchu a u půl osmé ráno jsem šel spát. Ze spaní mne probudil zvláštní zvuk.

22.2.2017 v 14:05 | Karma článku: 49.56 | Přečteno: 125127 |

Jaroslav Janota

Jak jsem dělal vstupní test do Mensy

Už to budou čtyři roky, co jsem se rozhodl zkusit složit vstupní test do Mensy. Tedy společnosti lidí s mimořádně vysokým IQ. Je to takový klub vyjímečných.

19.2.2017 v 8:54 | Karma článku: 39.86 | Přečteno: 10351 |

Jaroslav Janota

Mamince, mému prvnímu cenzorovi, s láskou

Mým prvním cenzorem byla moje maminka. Jako u většiny lidí na této planetě. Tatínkové mají moc práce a tak se člověk učí mluvit od maminky.

2.2.2017 v 13:28 | Karma článku: 30.70 | Přečteno: 3253 |

Jaroslav Janota

Vánoční příměří 1914 a jeho poselství

Na počátku největšího světového konfliktu v dějinách se odehrál jeden z nejúžasnějších příběhů v historii lidstva či spíše historie lidství. Vánoční příměří v roce 1914 na západní frontě.

6.1.2017 v 9:59 | Karma článku: 28.05 | Přečteno: 1481 |

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Havránek

ODS si spletla století, na sliby už jim nikdo neletí...

Tak nám dnešek přinesl Vyšehradskou deklaraci. Nevím, čím se tento krásný kout Prahy provinil, ale to jejich prohlášení je tak optimistické, zalité sluncem. Proč mě jen napadá skvělý Michalkův film "Znaveni sluncem"?

17.8.2017 v 16:41 | Karma článku: 19.63 | Přečteno: 275 | Diskuse

Mirka Karásková

Všudypřítomné penisy

Teď nemám na mysli kult penisu, který je protkán různými kulturami po celém světě, ale fyzické, hmatatelné penisy.

17.8.2017 v 15:33 | Karma článku: 15.65 | Přečteno: 962 | Diskuse

Zuzana Sobíšková

Nejvíce dlužníků se rodí ve čtvrtek

Jste narozeni ve čtvrtek, nečeká vás vůbec dobrý život. Bohužel se zadlužíte a na Vaše dveře zaklepá soudní exekutor či jeho vykonavatel a začne Vám polepovat Váš nábytek, ledničku, domácí mazlíčky a vůbec všechno.

17.8.2017 v 14:40 | Karma článku: 9.01 | Přečteno: 611 | Diskuse

Josef Nožička

Proč na některých školách většina žáků neodmaturuje? Vysvětlení je poměrně jednoduché…

V České republice v současné době existují střední školy, na nichž zkoušku z dospělosti nesloží více než polovina žáků.

17.8.2017 v 13:20 | Karma článku: 37.83 | Přečteno: 2414 | Diskuse

Jan Lunga

Pánové, pojďte si s námi zatancovat!

Paní Marie z Jižní Moravy mě požádala, abych na těchto stránkách uveřejnil jeden její krátký článek, protože ona sama to neumí a nemá zde ani svoje stránky. Rád plním její přání.

17.8.2017 v 13:17 | Karma článku: 6.36 | Přečteno: 235 | Diskuse
Počet článků 220 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2187

Skeptický optimista, idealista, melancholik, náročný, tradiční socialista.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.