Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kapitalismus je dobrý sluha, ale zlý pán

24. 09. 2014 9:59:39
Trochu jsem upravil staré přísloví o ohni. Vlastně to spolu hodně souvisí. I oheň je energie, která může jak sloužit, tak ničit. Stejně jako kapitalismus. Jenže ani samotný pojem kapitalismus nemá jediný význam. Nejde pouze o druh hospodářského systému, ale také o ideologii. Zatímco jiný dominantní typ hospodářského systému lidstvo posledních více než dvě stě let vůbec nezná, u ideologie to neplatí.I když to absolventi Občanského institutu pana Jocha neradi slyší, všechno to začalo Velkou francouzskou revolucí. I když v jejím rámci došlo k dělení základního světového názoru na pravici a levici, revoluce to byla buržoazní. Jejím výsledkem rozhodně nebyl žádný komunismus. Šlo o konečnou likvidaci systému feudalismu, který bránil rozvoji společnosti. A jak už to tak v kapitalismu chodí, v první řadě šlo o peníze.

Byl to třetí stav, tvořený z většiny buržoazií, který nesl na svých bedrech hospodářskou zátěž ve Francii. Zatímco aristokracie a církev, které využívaly zdroje bohatství, nenesly žádnou finanční zátěž, jinými slovy neplatily daně, buržoazie je platila. A přiznejme si, že daně nemalé. Z hospodářského hlediska byla nutná zásadní změna. Čekat na pozvolnou evoluční změnu bylo zbytečné. Aristokracie ani církev by se pochopitelně svého dobrého bydla dobrovolně nevzdaly. Proto došlo k revoluci a rychlé, vynucené změně. To je vždy nebezpečné, neboť každá revoluce s sebou logicky přináší násilí a teror. Ale ve výsledku došlo skutečně k zásadní změně. Ideologie feudalismu se ukázala být již nadále neudržitelnou. Stav kdy o postavení člověka rozhodovaly rodinné vazby a vztahy byl nahrazen ideologií, kdy o postavení člověka začaly mnohem více rozhodovat jeho schopnosti a znalosti. Ať už vrozené či získané. O úspěchu rozhodoval více nápad, myšlenka a schopnosti jedince, než to kdo byli jeho předkové.

V tom byl ohromný pokrok kapitalismu. Člověk přestal být nevolníkem o jehož osudu rozhodoval jeho pán a majitel. K takovému vývoji, ale bylo třeba definovat jasně, že všichni lidé se rodí sobě rovni a jsou nadáni jistými nezcizitelnými právy. Ve Francii byla tato zásadní skutečnost součástí deklarace občanských a lidských práv. V Americe součást deklarace nezávislosti. Tato pravda úplně zrušila starý feudální systém. Je zábavné sledovat jak se někteří ještě po více než dvě stě letech pokouší tento základní princip rovnosti všech lidských bytostí zpochybnit. Je to stejně bláhové a směšné jako se pokoušet změnit gravitační zákon. Teprve pochopení a přijetí občanských a lidských práv a svobody otevřel cestu expanzi kapitalismu. Jak ideologii, tak hospodářskému systému.

Osvobození člověka od nevolnictví a roboty či svoboda pohybu, uvolnila cestu rozvoji svobodné společnosti a logicky svobodného podnikání. Osvobození od náboženských dogmat vytvořilo předpoklady pro skutečně svobodný rozvoj přírodních věd a také vědy a techniky. Zatímco feudální systém cechů vyžadoval od učňů a tovaryšů, aby se dlouho učili celý výrobní postup, kapitalistický vynález montážní linky, zatím pouze statické, vytvořil podmínky pro nákup a prodej pracovní síly každého jednotlivce. To vše bez zdlouhavého učení. Samotnou podstatou kapitalistické ideologie se však stal rozvoj a expanze. Stejně jako princip svobodné soutěže. Planeta měla dostatek prostoru pro expanzi.

Na rozdíl od současnosti. Prostor pro expanzi se zcela vyčerpal. Kapitalismus se nemá kam rozvíjet a stává se podobně jako feudalismu brzdou dalšího vývoje. Soutěž ve kterém je jeden vítěz a miliardy poražených ztrácí svůj původní smysl. Jediným východiskem je omezení a regulace kapitalismu. Tedy hospodářského systému. Zatím existuje jediný způsob jak účinně využít výhod svobodného podnikání a přitom odstranit společenskou nebezpečnost ideologie kapitalismu. A to je princip státu blahobytu či sociálního státu. Rychlost rozvoje a expanze je regulována a nahrazena společenskou užitečností celého systému. Pouze tudy vede cesta do budoucnosti.

Extrémistická ideologie neoliberálního kapitalismu totiž vede ke konci tohoto systému a návrat k novodobému feudalismu. Vzniku nové aristokracie a upadání stále většího počtu lidí do stavu ekonomického nevolnictví. A tato brzda rozvoje bude logicky zlikvidována stejným způsobem jako před více než dvěma stovkami let ve Francii. Samozřejmě jen v případě, že se lidé nevrátí dobrovolně k jedinému systému v historii, který dokázal zkrotit zlého pána a udělat z něj dobrého sluhu. A to k dodržování principu sociálního státu.

Autor: Jaroslav Janota | středa 24.9.2014 9:59 | karma článku: 14.24 | přečteno: 803x

Další články blogera

Jaroslav Janota

Jak se to vlastně celé stalo

V úterý dvanáctého ledna 2016 jsem přijel domů z noční směny. Dal jsem si sprchu a u půl osmé ráno jsem šel spát. Ze spaní mne probudil zvláštní zvuk.

22.2.2017 v 14:05 | Karma článku: 49.55 | Přečteno: 123074 |

Jaroslav Janota

Jak jsem dělal vstupní test do Mensy

Už to budou čtyři roky, co jsem se rozhodl zkusit složit vstupní test do Mensy. Tedy společnosti lidí s mimořádně vysokým IQ. Je to takový klub vyjímečných.

19.2.2017 v 8:54 | Karma článku: 39.61 | Přečteno: 10118 |

Jaroslav Janota

Mamince, mému prvnímu cenzorovi, s láskou

Mým prvním cenzorem byla moje maminka. Jako u většiny lidí na této planetě. Tatínkové mají moc práce a tak se člověk učí mluvit od maminky.

2.2.2017 v 13:28 | Karma článku: 29.94 | Přečteno: 3177 |

Jaroslav Janota

Vánoční příměří 1914 a jeho poselství

Na počátku největšího světového konfliktu v dějinách se odehrál jeden z nejúžasnějších příběhů v historii lidstva či spíše historie lidství. Vánoční příměří v roce 1914 na západní frontě.

6.1.2017 v 9:59 | Karma článku: 27.72 | Přečteno: 1445 |

Další články z rubriky Politika

Jan Bartoň

Dvourychlostní Evropa - cíl, který tu je!

Po očekávaném oznámení Velké Británie, že spouští článek 50 o vystoupení z EU, se opět vynořuje téma „vícerychlostní Evropy“. Není to přitom žádná novinka. Takový stav tu již je.

25.3.2017 v 8:53 | Karma článku: 13.08 | Přečteno: 243 | Diskuse

Jan Dvořák

Michal Horáček měl jako nečlen KSČ mnohem lepší předpoklady dostat se do USA

Čtenáři MFD i tohoto portálu se pozastavují nad tím, jaké svobody pohybu směrem přes Atlantik - a tedy důvěry od orgánů socialistického státu - užíval prezidentský kandidát Horáček v době svého novinářského mládí.

25.3.2017 v 8:22 | Karma článku: 14.57 | Přečteno: 375 | Diskuse

Bohumír Šimek

Opět přecházíme na letní čas

Týdeník RESPEKT (12,6) se ptá občanů, zda má pro nás v současnosti přechod na letní čas nějaký přínos. A pokud má, pak jaký?

24.3.2017 v 23:14 | Karma článku: 13.40 | Přečteno: 769 | Diskuse

Monika Pilloni

Libye, 240 utopených imigrantů. Stopnutí dohody Libye s Itálií.

Nové tragické ztroskotání na moři v Libyi. Neziskovka Proactica Open Arms uvádí, že se utopilo asi 240 imigrantů. Našlo se zatím 6 těl afričanů. Soud v Tripolisu bloknul dohodu o spolupráci na snížení příjezdů k Italskému pobřeží.

24.3.2017 v 18:33 | Karma článku: 34.17 | Přečteno: 1851 | Diskuse

Jan Lunga

Proč se ti Rusové na hranicích s Ukrajinou tak urputně brání?

Také je vám konflikt, který vznikl na hranicích Ruska a Ukrajiny nepříjemný? Ano? Tak potom jsme na stejné lodi. Dost jsem o tom přemýšlel, ale až teprve v poslední době tomu začínám trochu rozumět, aniž bych byl nějaký Putinovec.

24.3.2017 v 17:49 | Karma článku: 34.05 | Přečteno: 1735 | Diskuse
Počet článků 220 Celková karma 39.70 Průměrná čtenost 2163

Skeptický optimista, idealista, melancholik, náročný, tradiční socialista.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.