Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žádná závist, to je spravedlivá nenávist!

1. 09. 2013 17:43:27
Závist a nenávist bývají považovány za negativní vlastnosti. Na první pohled to tak může vypadat. Jenže taková skutečná závist je velmi vzácné hnutí mysli. Závidět někomu něco je ve skutečnosti velmi neobvyklé. Proč závidět? To, že má někdo v životě větší štěstí je zbytečné závidět. Stejně se to nijak ovlivnit nedá. To, že je někdo úspěšnější, vydělá více peněz je také zbytečné závidět. Pokud je jeho finanční úspěch výsledkem poctivé práce, tak je závist zbytečná.

Takový člověk zasluhuje pouze uznání a obdiv. Je-li, však finanční úspěch dotyčného způsoben jeho nepoctivým jednáním, je také závist nepatřičná. Ostatně, kdo by záviděl zloději jeho nakradenou kořist? Takový člověk si zaslouží pouze opovržení a pohrdání. Závidět tak může jen velice narušená osobnost. A takový jev je velice vzácný. Může to být dokonce emoce, která by se dala nazvat motivační závist. Když si soused koupi nový vůz, tak proč bych si ho nemohl koupit také já? Tvrdě pracoval a vydělal si více peněz, tak si za ně koupil nový vůz. Budu tedy pracovat stejně tvrdě a koupím si ho také. Taková motivace je vlastně velmi společensky prospěšná.

Naprosto jiný případ je emoce zvaná nenávist. Je považována za vysoce negativní emoci. Není to ale vůbec pravda. Můžeme to nejlépe demonstrovat na případu z praxe. Dejme tomu, že si vysoký státní úředník zaměstná na svém úřadě ve vysoké pozici svého syna. Je to nemorální, zvláště když onen syn nebyl nejlepší uchazeč o volné místo. Dokonce je co se odborných schopností horší než jeho podřízení. Přesto dostává vysoký plat a ještě mu jeho tatínek schválí mimořádně vysoké odměny. Vyšší než kolik dělá jeho roční plat. Na druhé straně tu máme matku samoživitelku, jejíž jediný příjem spočívá ve mzdě prodavačky v samoobsluze. Poměrně těžká práce za velmi nízký plat, který jí a jejímu dítěti nestačí ani na základní životní potřeby. Může tato žena onomu protekčnímu synovi závidět, jeho finanční prostředky? Ne. Jsou výsledkem nepoctivosti, nemorálnosti, nepotismu a asociálního chování. Proč tedy závidět?

Může, však tato osoba zmíněného darebáka a parazita společnosti obdivovat či dokonce milovat? Těžko. Může, však ona a vlastně celá slušná část společnosti takové asociální a amorální chování snad ignorovat? No to by snad bylo ještě horší než takové chování obhajovat či obdivovat. Ignorováním nemorálního chování se člověk chtě nechtě stává spoluodpovědným za tuto nemorálnost. Co tedy zbývá v řadě emocí? Nenávist. Normální, duševně zdravý člověk musí logicky takové nemorální chování, nenávidět. Tak jako nenávidí aroganci, ješitnost, samolibost, bohorovnost, sobectví či bezohlednost. Každý slušný člověk musí nenávidět nemorální či asociální chování. Člověk který obdivuje zloděje, gaunery, lupiče, vrahy a podvodníky přece nemůže být psychicky zdravý? Nemorální chování, které dokonce nebyla potrestáno si dokonce zaslouží větší díl nenávisti.

Občas je mi vytýkáno, že mé texty jsou plné nenávisti. Je to pravda. Protože jako každý jiný slušný a morální člověk nenávidím darebáky, lotry a gaunery. A jejich chování. Vadí mi, když se někdo chová nemorálně či asociálně a ještě se tím chlubí. Nenávidím hloupost, omezenost, pokrytectví těch, kteří nemorální činy nejen nepokrytě obdivují a obhajují, ale i ty kteří je pouze ignorují či přechází mlčením. Někdo kdysi řekl, že k tomu, aby zlo zvítězilo stačí, když bude ta většina slušných, čestných a poctivých lidí, mlčet a tiše přihlížet. Protože ten kdo jen přihlíží páchání zla a nic proti němu aktivně nedělá si nezaslouží žít ve slušné a svobodné společnosti.
Za svobodu se totiž musí bojovat každý den. Jinak o ni všichni přijdeme. Nezavírejte oči, když se vašemu spoluobčanu děje zlo a bezpráví. Jinak se může snadno stát, že až se bude zlo a bezpráví dít vám, uvidíte kolem sebe jen dav kolemjdoucích se zavřenýma očima!

Autor: Jaroslav Janota | neděle 1.9.2013 17:43 | karma článku: 13.16 | přečteno: 801x

Další články blogera

Jaroslav Janota

Jak se to vlastně celé stalo

V úterý dvanáctého ledna 2016 jsem přijel domů z noční směny. Dal jsem si sprchu a u půl osmé ráno jsem šel spát. Ze spaní mne probudil zvláštní zvuk.

22.2.2017 v 14:05 | Karma článku: 49.55 | Přečteno: 123792 |

Jaroslav Janota

Jak jsem dělal vstupní test do Mensy

Už to budou čtyři roky, co jsem se rozhodl zkusit složit vstupní test do Mensy. Tedy společnosti lidí s mimořádně vysokým IQ. Je to takový klub vyjímečných.

19.2.2017 v 8:54 | Karma článku: 39.70 | Přečteno: 10201 |

Jaroslav Janota

Mamince, mému prvnímu cenzorovi, s láskou

Mým prvním cenzorem byla moje maminka. Jako u většiny lidí na této planetě. Tatínkové mají moc práce a tak se člověk učí mluvit od maminky.

2.2.2017 v 13:28 | Karma článku: 30.02 | Přečteno: 3204 |

Jaroslav Janota

Vánoční příměří 1914 a jeho poselství

Na počátku největšího světového konfliktu v dějinách se odehrál jeden z nejúžasnějších příběhů v historii lidstva či spíše historie lidství. Vánoční příměří v roce 1914 na západní frontě.

6.1.2017 v 9:59 | Karma článku: 27.83 | Přečteno: 1452 |

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Andrýsek

Migranti a omyl hlavy katolické církve

Přizvat ekonomické migranty do Evropy, je jako zraněnému s velkou ztrátou krve naordinovat léčbu „pouštěním žilou“. Proč přesně toto udělal papež František?

23.4.2017 v 10:04 | Karma článku: 30.66 | Přečteno: 872 | Diskuse

Vojtěch Vopařil

O svobodě žít si po svém a svobodě vlastní volby

Za základ tohoto článku jsem si vzal velmi provařené téma - zákaz kouření v pohostinství. Tento článek ale primárně není o tomto. Je o otázce principiální, o tom, co schvalování striktních plošných regulačních zákonů znamená.

23.4.2017 v 9:00 | Karma článku: 16.99 | Přečteno: 474 | Diskuse

Irena Fuchsová

Chápavá, vstřícná a tolerantní žena

Jsou takové ženy. A tvrdí, že jsou se svým partnerem šťastné, protože je šťastný On. A On je šťastný, protože ho dělá šťastným její chápavost, vstřícnost a tolerantnost.

22.4.2017 v 21:58 | Karma článku: 17.48 | Přečteno: 516 | Diskuse

Tomáš Gayer

Nenecháme se zastrašit!

Po vyvraždění redakce Charlie Hebdo, jehož obsah byl a je často hodně odporný, jsme byli svědky fotografování semknutých vůdců. Teroristických ůtoků od té doby neubylo a stále také nechybí ani verbální odhodlání politiků.

22.4.2017 v 16:44 | Karma článku: 30.08 | Přečteno: 1335 | Diskuse

Josef Nožička

Jednotné přijímačky či maturity žádné stádo nevychovávají(polemika s Markétou Šichtařovou)

Asi nejenom mě včera zaujal blog ekonomky Markéty Šichtařové s názvem Návod, jak školou vychovat stádo.

22.4.2017 v 14:52 | Karma článku: 31.31 | Přečteno: 1150 | Diskuse
Počet článků 220 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2169

Skeptický optimista, idealista, melancholik, náročný, tradiční socialista.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.