Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mám také sen, pane Martine Luthere Kingu

28. 08. 2013 7:35:58
Mám sen, že žiju ve společensky spravedlivém státě založeném na vašich hodnotách. Svoboda, solidarita a spravedlnost. Mám sen, že žiju ve státě ve kterém se nikdo nestará hlavně o sebe, ale stará se o společnost a lidi kolem sebe. Protože slovy klasika nikdo z nás není ostrov sám pro sebe. Zdálo se mi, že žiju ve státě demokratického socialismu, který spravedlivě rozděluje bohatství vytvořené ve společnosti ve prospěch všech svých občanů státu. Vy víte o čem mluvím pane Kingu.

Mám sen, že v mém státě vládne skutečná svoboda. Tedy svoboda pro všechny stejná. Svoboda jednotlivce, která končí přesně tam, kde začíná svoboda toho druhého, vašeho spoluobčana, vašeho bratra. Nikoliv svoboda jen pro některé na úkor těch druhých. Ne sobecká, bezohledná svoboda asociálů a zlodějů beztrestně krást, na úkor skutečné svobody slušných a okrádaných. Kde konečně platí, že všichni občané tohoto státu jsou si skutečně rovni. Rovni ve svých právech, rovni před zákonem. Skutečná svoboda musí být také svobodou ekonomickou, bez práce a slušného příjmu nemůže být přece žádný člověk opravdu svobodný. To je přece vaše myšlenka pane Kingu.

A já mám sen, že tento princip, kdy každý kdo chce pracovat najde dobrou a slušně placenou práci, která nejen, že dokáže zajistit základní životní potřeby každého člověka a jeho rodiny, ale která mu přinese i něco navíc, funguje. Nejen materiální hodnotu, ale také fakt, že pracuje na místě, na které má nejlepší předpoklady, talent, nadání, schopnosti a vzdělání. Práce, kterou dělá rád nejen proto, že si vydělá na živobytí, ale proto, že dělá práci která ho baví a naplňuje, kterou dělá dobře a s radostí i hrdostí na své schopnosti. Zkrátka práce, která je nejen významná pro něj samotného, ale je užitečná pro celou společnost.

Mám sen, že v tomto státě skutečně existují schopní, vzdělání, pracovití podnikatelé, kteří jsou také altruisté, ohleduplní a společensky odpovědní. Moudří podnikatelé, kteří se dobrovolně rozdělí o zisk své firmy s těmi kdo jej vytvářejí. Se svými zaměstnanci. Mám sen, že občany státu budou zastupovat inteligentní a odpovědní politici, pro něž je služba svým voličům a jejich zájmům, posláním. Mám sen, že lidé, kteří svou prácí po dobu 30-40 let podporovali také svůj stát a jeho hodnoty dostanou od státu něco zpět. Že občané státu na které se desítky let mohl stát spolehnout, se budou moci ve stáří a nemoci zase naopak spolehnout na stát. Mám sen, že to pochopí i paní Milerová.

Mám sen, že je povinností, ale také ctí státu postarat se o ty co pracovat nemohou i když by chtěli. O tělesně a duševně postižené. Mám sen, že moc ve státě bude v rukou duševně zdravých občanů, nikoliv asociálů, psychopatů, sociopatů a jiných deprivantů jako v současnosti. Že tito duševně nemocní budou tam kde mají být. V léčebnách. Mám sen, že žiju ve státě kde nejsou lidé bez domova, děti bez rodičů, nemocní bez léků a zdravotní péče. Mám sen, že ve státě skvěle fungují veřejné služby pro všechny obyvatele státu bez výjimky. Kde dobře funguje veřejné zdravotnictví, školství, péče o občany v důchodovém věku.

Mám sen, že lidé jsou vždy a za každých okolností svými spoluobčany posuzování pouze podle svého charakteru a nikoliv podle barvy pleti, národnosti, náboženství, sexuální orientace, pohlaví, věku či politickým názorům. Mám sen, že o tom zda bude občan přijat do zaměstnání rozhodují pouze jeho schopnosti, nikoliv korupce, klientelismus či nepotismus. Že všichni lidé posuzují jiné na základě skutečnosti nikoliv na základě předsudků. Mám sen, že o úspěšnosti studenta nerozhoduje majetek jeho rodičů, ale pouze jeho inteligence, schopnosti a vědomosti. Mám sen, že žiju ve státě jehož představitelé rozvážně a odpovědně hospodaří s veřejným majetkem.

Mám sen, že žiju ve státě, kde nikdo nepobírá 20x, 50x, 100x či 1000x vyšší příjem než je příjem toho kdo má nejméně. Protože nikdo nemá právo si myslet, že jeho práce je 20x hodnotnější pro společnost než jiná.Maximální rozdíl v příjmu ředitele firmy a jeho posledního a nejhůře placeného pracovníka by neměl být více než desetinásobný. Mám sen, že žiju v sociálně spravedlivém státě, který tvoří moudří a tolerantní občané, kteří mají odpovědnost za svou přitomnost a nemusí mít strach z budoucnosti své, svých dětí a jejich potomků. Hrdí, svobodní a sebevědomí občané, kteří se nemusí bát zakládat rodinu a vychovávat své děti.
Mám také sen, pane Kingu. Kde by byla lidská společnost, kdyby ti, kteří jí tvoří neměli vůbec žádné sny?

Autor: Jaroslav Janota | středa 28.8.2013 7:35 | karma článku: 14.83 | přečteno: 545x

Další články blogera

Jaroslav Janota

Jak se to vlastně celé stalo

V úterý dvanáctého ledna 2016 jsem přijel domů z noční směny. Dal jsem si sprchu a u půl osmé ráno jsem šel spát. Ze spaní mne probudil zvláštní zvuk.

22.2.2017 v 14:05 | Karma článku: 49.56 | Přečteno: 124322 |

Jaroslav Janota

Jak jsem dělal vstupní test do Mensy

Už to budou čtyři roky, co jsem se rozhodl zkusit složit vstupní test do Mensy. Tedy společnosti lidí s mimořádně vysokým IQ. Je to takový klub vyjímečných.

19.2.2017 v 8:54 | Karma článku: 39.75 | Přečteno: 10257 |

Jaroslav Janota

Mamince, mému prvnímu cenzorovi, s láskou

Mým prvním cenzorem byla moje maminka. Jako u většiny lidí na této planetě. Tatínkové mají moc práce a tak se člověk učí mluvit od maminky.

2.2.2017 v 13:28 | Karma článku: 30.37 | Přečteno: 3228 |

Jaroslav Janota

Vánoční příměří 1914 a jeho poselství

Na počátku největšího světového konfliktu v dějinách se odehrál jeden z nejúžasnějších příběhů v historii lidstva či spíše historie lidství. Vánoční příměří v roce 1914 na západní frontě.

6.1.2017 v 9:59 | Karma článku: 28.05 | Přečteno: 1462 |

Další články z rubriky Společnost

Jiří Míka

Slovenská prokuratura pro zákaz politické strany úspěšné ve volbách

Takže chtějí zakázat Kotlebovu stranu čtu v článku iDnes.cz. Neobsahuje ale informaci, čím má jeho strana činností porušovat Ústavu. Jejím cílem je prý odstranit demokratické zřízení. Není zákaz strany naopak porušením demokracie?

27.5.2017 v 13:02 | Karma článku: 24.77 | Přečteno: 474 | Diskuse

Bedřich Marjanko

Atentát

Dnes v 10.36 hod. byl spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora SS-Obergruppenführera a generála policie Reinharda Heydricha...

27.5.2017 v 9:53 | Karma článku: 16.79 | Přečteno: 308 | Diskuse

Jiří Hermánek

Miloši Zemane, my chceme na Západ a ne na Východ,

kam nás ty neúnavně vlečeš. To je furt Moskva, Peking, Putin, Teng Siao-pching či jak se ten čínský potentát jmenuje? My chceme třeba Lyon (Paříž a Nice ne, tam už se vraždilo), nebo Stratford-upon-Avon (Londýn a Manchester ne)

27.5.2017 v 9:05 | Karma článku: 28.30 | Přečteno: 770 | Diskuse

Ivo Gardavský

Nebyl teroristický útok v Manchesteru jen test?

Slovy státníků Evropských zemí - snad s výjimkou vedení Maďarska a Polska - si musíme zvykat na poměrně pravidelné teroristické útoky v zemích EU.

26.5.2017 v 21:18 | Karma článku: 40.54 | Přečteno: 1403 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na okraj útoku na egyptské kopty (Doplněno)

Markéta Šichtařová v pátek (26/5) na svém blogu napsala, že když se vraždilo v Bataclanu, byly profily na sociálních sítích zahalené barvách francouzské trikolóry. A když se vraždilo před pár dny v Manchesteru – nic.

26.5.2017 v 19:45 | Karma článku: 29.10 | Přečteno: 849 | Diskuse
Počet článků 220 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2175

Skeptický optimista, idealista, melancholik, náročný, tradiční socialista.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.