Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Moje rodné město.

   Narodil jsem se ve Zlíně. I když tehdy se toto město jmenovalo Gottwaldov. Vždycky mne zajímalo jak je možné, že se lidé bez reptání vzdají jména vlastního města. Obzvláště města s takovou tradici jakou měl předválečný Zlín. Pravdou je, že Zlínu bylo změněno jméno už v roce 1949. Tedy v době kdy tehdejší prezident Gottwald byl stále naživu. Člověk si dnes vůbec neumí představit kolik servility je k takovému kroku zapotřebí. Pojmenovat celé město podle člověka, který ještě žije. Co vlastně autor takového zvrhlého nápadu od takového okatého příkladu rektálního alpinismu, vlastně očekával? Obyčejné povýšení či snad příslib příští kandidatury na post ředitele zeměkoule? Nebo byl hlavním důvodem jen prostý strach a na ten je třeba trocha lokajské povahy a upřímné podlézání vrchnosti. V této disciplíně má malý český či moravský člověk trénink dlouhý mnoho set let.

    Zlín je pozoruhodné město. Možná, že se našli darebáci, kteří mu na půl století uloupili jeho jméno. Nelze, ale vygumovat jeho skutečného ducha z mysli lidí. Ještě v době mého dospívání v 80.letech minulého století, jezdili obyvatelé okolních měst a vesnic do Zlína. A řidič autobusu věděl kudy se tam jede, bez ohledu na to, že kdosi rozhodl vymazat toto jméno ze všech map a snažil se přesvědčit sebe a jiné, že takové město už neexistuje. Celé minulé století je důkazem, že i když názveme věc jinak, nijak tím nezměníme její smysl, kvalitu či původní účel. Osud mého rodného města, které vinou pár ubohých lokajů, přišlo na čas o své jméno, nesla i jiná města. Zatímco, však jména měst se vrací jako voda řek při záplavách do původních koryt, tak jména lokajů z kterých se časem stali rádoby mocní tohoto světa upadají ve věčné zapomnění. Neboť tam kde chybí skutečný, hodnotný obsah není jméno důležité a naopak.
    
    Tohle malé moravské městečko, které mělo koncem 19.století sotva 3 tisíce obyvatel se během 40 let stalo nejvýznamnějším městem celého regionu. Dodnes nejde o město v právem slova smyslu. Je to jakýsi soubor obcí a osad spojených do jednoho celku. Města ve kterých se jejich struktura a duch měnily a rozvíjely po celé generace a století, získávala svou tvář postupně a přirozeně podle potřeb jeho obyvatel. To nač tato města potřebovala staletí, získal Zlín během několika let. A ne podle potřeb jeho obyvatel, ale jako projekce velké vize jeho jediného tvůrce a architekta. Města, která přeskočí svůj přirozený vývoj a jsou umělým výtvorem vize jednoho  člověka či malé skupiny lidí, nikdy nezískají vlastního ducha. Ve své podstatě jsou odsouzeny stát se nádobami bez obsahu. Jediným obsahem je jejich účel pro který byly vytvořeny. Naštěstí samotný Zlín byl budován tehdejšími, nejlepšími profesionály v oboru. Nese rukopis nejlepších architektů své doby. Díky tomu dosáhl kromě účelnosti svých staveb, také velmi vysokých, estetických kvalit.                                   

    Nicméně toto město se vlastně stalo pouze součástí vize rodinného podniku. Vybudoval ji Tomáš Baťa. Tento fanatik práce(a to nemyslím nijak v dobrém). Tak jako je demokracie nejlepším možným systémem řízení státu, tak je prakticky nepředstavitelná v oblasti řízení firmy. Natož pak rodinné firmy. Měl jsem možnost hovořit zcela náhodou s absolventem tzv.Baťovy školy práce. A uvědomil jsem si, že celý geniální plán rozvoje firmy a výchovy zaměstnanců byl založen na prostém drilu. Drilu až vojenského ražení. Proto se také Zlín nikdy nestal městem, kde by sídlila vojenská posádka. Jednak starý pán neměl rád konkurenci v oblasti metod výcviku a také by mu mohli vojáci odlákat některé již hotové pracovní síly. Pan TB vždy úzkostně chránil své živé i neživé investice. Jako každý diktátor ani náš Tomáš-budovatel neměl nikdy příliš rád diskusi, opozici a samozřejmě ani konkurenci. Nezapřel zkrátka školu Henryho Forda.

    Jeho panická hrůza z Odborové organizace zaměstnanců je všeobecně známa. Jeho heslo pracujeme kolektivně a bydlíme individuálně, nebylo ani tak vyjádřením lásky k zaměstnancům, jako spíše strachu před spolčováním zaměstnanců mimo pracovní dobu. Stejně tak neochota s kýmkoliv projednávat směr rozvoje města jej nakonec přivedla do politiky a na Zlínskou radnici. Jako každý diktátor on i jeho bratr prostě přehnali své úsilí. Cílem bylo vytvořit dokonalého zaměstnance. Zcela oddaného a věrného firmě a jejím principům. Místo toho jim z jejich sociálního experimentu vyšel slepě poslušný zaměstnanec pro kterého je slovo šéfovo, slovem božím. Kult osobnosti Tomáše Bati i jeho bratra Jana Antonína je součástí onoho pověstného Génia Loci tohoto města. A právě tato směs lokajství, iracionálního strachu a nebetyčné servility, málem dovedla do záhuby celou firmu a k ní přidružené město. Po odchodu diktátora nastává období chaosu a bylo třeba jej rychle a efektivně nahradit.
   
    Zde patrně leží onen důvod, proč se absolventi Baťova drilu rozhodli nahradit jednoho diktátora rychle dalším. A proto obětovali i jméno vlastního města. Jako zápalnou oběť novému, krutému božstvu. Protože poslušným je celkem jedno kdo je šéf. Hlavně, když jim dává práci a důvod k existenci. Konec konců i ty prvomájové průvody organizoval tak nějak podobně jako diktátor bývalý. Včetně těch jednoduchých propagandistických hesel. Je až k smíchu, jak se někteří snaží v těchto agitkách najít vyšší smysl a moudrost autora. Kult je tak silný, že si těmito hesly zdobí celé budovy. Proto nemohu dlouho pobývat v budově staré Tržnice. Z těch agitačních hesel, které zdobí strop se mi dělá skutečně fyzicky špatně. Přesto mám pořád svoje rodné město rád. Ani ne jeho historii, či jeho architektonické dědictví. Asi to bude těmi lidmi, co denně potkávám v jeho ulicích. I přes otřesné dědictví, které se jim dostalo jsou vnitřně stejně přímí, čistí, poctiví a plní očekávání, jako jejich předci před více než 100 lety. Neboť skutečný duch a charaktere města neleží v jeho ulicích, zdech a historii, ale v hlavách a srdcích jeho obyvatel.

Autor: Jaroslav Janota | úterý 23.3.2010 14:03 | karma článku: 10,88 | přečteno: 1447x
  • Další články autora

Jaroslav Janota

Jak se to vlastně celé stalo

V úterý dvanáctého ledna 2016 jsem přijel domů z noční směny. Dal jsem si sprchu a u půl osmé ráno jsem šel spát. Ze spaní mne probudil zvláštní zvuk.

22.2.2017 v 14:05 | Karma: 49,57 | Přečteno: 130036x | Společnost

Jaroslav Janota

Jak jsem dělal vstupní test do Mensy

Už to budou čtyři roky, co jsem se rozhodl zkusit složit vstupní test do Mensy. Tedy společnosti lidí s mimořádně vysokým IQ. Je to takový klub vyjímečných.

19.2.2017 v 8:54 | Karma: 40,61 | Přečteno: 13401x | Společnost

Jaroslav Janota

Mamince, mému prvnímu cenzorovi, s láskou

Mým prvním cenzorem byla moje maminka. Jako u většiny lidí na této planetě. Tatínkové mají moc práce a tak se člověk učí mluvit od maminky.

2.2.2017 v 13:28 | Karma: 32,07 | Přečteno: 3418x | Společnost

Jaroslav Janota

Vánoční příměří 1914 a jeho poselství

Na počátku největšího světového konfliktu v dějinách se odehrál jeden z nejúžasnějších příběhů v historii lidstva či spíše historie lidství. Vánoční příměří v roce 1914 na západní frontě.

6.1.2017 v 9:59 | Karma: 29,43 | Přečteno: 1574x | Společnost

Jaroslav Janota

Organizovaný zločin je nejvyšším stádiem kapitalismu

Tento proslulý výrok pronesl švýcarský profesor sociologie Jean Ziegler. A myslím, že velmi přesně vystihl podstatu věci. Kapitalismus jako honba za ziskem malé skupiny lidí na úkor větší, je podstatou každé kriminální činnosti

31.12.2016 v 1:11 | Karma: 29,33 | Přečteno: 1566x | Společnost

Jaroslav Janota

A na zemi pokoj lidem dobré vůle

Štědrý večer je svátek zrození naděje. Zrození světla uprostřed temnoty. Narodil se syn boží v těle člověka, aby smyl všechny naše hříchy.

24.12.2016 v 1:19 | Karma: 17,80 | Přečteno: 429x | Společnost

Jaroslav Janota

Co zůstalo občanům po éře Dluhoslava Kalouska?

Jak už název napovídá, dalo by se v podstatě odpovědět jediným slovem. Dluhy. Zejména státní dluh. V tomto případě by bylo lépe jej nazvat vládním dluhem. Kalousek jej za sedm let ve funkci ministra financí dokázal zdvojnásobit.

20.12.2016 v 10:38 | Karma: 36,38 | Přečteno: 1807x | Ekonomika

Jaroslav Janota

Neonacistům žádný slušný člověk netleská

Neonacismus je prostě zlo. A je třeba to říkat vždycky veřejně, nikoliv v soukromí. Pan Radek Banga se zkrátka zachoval tak, jak by se každý slušný člověk zachovat měl. A zbabělí čeští neonacisté mu za to vyhrožují smrtí.

2.12.2016 v 16:31 | Karma: 29,77 | Přečteno: 1503x | Společnost

Jaroslav Janota

Zámek Napajedla - příležitost pro zlatokopy

Před devíti lety se vlastník zámku v Napajedlích(akciová společnost Fatra) jej rozhodl prodat. Včetně přilehlého zámeckého parku, který fungoval jako městský veřejný park od roku 1935, s výjimkou válečných let.

1.12.2016 v 19:26 | Karma: 22,37 | Přečteno: 1343x | Společnost

Jaroslav Janota

Neoliberální ráj pod záštitou bolševiků

Co má společného průměrný, pravicový neoliberál a pravověrný bolševik? Touhu po moci, bezohlednost, bezcitnost, sobectví a chamtivost až nenažranost.

5.11.2016 v 14:17 | Karma: 18,76 | Přečteno: 1116x | Politika

Jaroslav Janota

Demokracie v ohrožení

Demokracie byla v tomto státě ohrožena v posledních letech již mnohokrát. Když si Topolánek koupil dva poslance opozice, aby jeho vláda získala důvěru. Když ministr Langr zařídil beztrestnost místopředsedy vlády Čunka.

30.10.2016 v 17:00 | Karma: 30,60 | Přečteno: 907x | Politika

Jaroslav Janota

Tak nám česká vláda zavřela obchody

Hrůza. Návrat totality. Tato strašná vláda zase reguluje jako za komunistů. Ohrožuje svobodu podnikání. Kvůli tomu naši kapitalističtí soudruzi klíčema v listopadu 1989 teda nezvonili.

29.10.2016 v 0:05 | Karma: 18,29 | Přečteno: 645x | Společnost

Jaroslav Janota

Jak ředitel protokolu kanceláře prezidenta telefonoval

Jednou takhle seděl šéf hradního protokolu ve své kanceláři a přemýšlel, co by ještě tak mohl udělat. I řekl si, že už dlouho netelefonoval. Jenže komu by měl zavolat?

27.10.2016 v 23:47 | Karma: 24,83 | Přečteno: 769x | Společnost

Jaroslav Janota

Žádný nelegální bubák ve Zlínském kraji

Myslíme na budoucnost. Na život našich dětí a vnoučat. Nejsme žádní xenofobové. Nemáme strach z ničeho neznámého. Obáváme se bubákizace Evropy. A to je zcela reálná hrozba.

11.9.2016 v 23:01 | Karma: 18,22 | Přečteno: 837x | Diskuse| Zlín

Jaroslav Janota

Jen pár slov paní Věry

Ani ne před rokem vyjádřila paní Věra Čáslavská svůj názor na přístup k uprchlíkům. Možná není na škodu její myšlenky a slova znovu připomenout. Protože myšlenky na rozdíl od lidí neumírají spolu se svými nositeli.

2.9.2016 v 16:02 | Karma: 22,54 | Přečteno: 1322x | Společnost

Jaroslav Janota

Vzpomínáte na sektu Repelent 21?

Před čtyřmi lety vešla ve všeobecnou známost ve Zlínském kraji podivuhodná organizace zvaná Repelent 21. Rozhodla se tak nějak po bolševicku, že vítězi voleb vysvětlí s kým má jít do koalice.

30.8.2016 v 6:57 | Karma: 18,38 | Přečteno: 535x | Diskuse| Zlín

Jaroslav Janota

Newspeak politicky nekorektních

Všimli jste si zvláštního jazyka těch takzvaně politicky nekorektních? Na některé výrazy jejich zvláštního newspeaku, aby měl člověk po ruce dobrý slovník. Dovolil jsem si přeložit několik nejpoužívanějších výrazů do češtiny.

28.8.2016 v 18:48 | Karma: 17,57 | Přečteno: 873x | Hyde park

Jaroslav Janota

Jan Haluza, atlet, křesťan a slušný člověk

Je to už více než pět let, kdy zemřel Jan Haluza. Dožil se požehnaného věku 97 let. Jeho život nebyl rozhodně lehký. Narodil se v chudé rodině a měl šest sourozenců.

28.8.2016 v 0:14 | Karma: 18,24 | Přečteno: 334x | Diskuse| Sport

Jaroslav Janota

Bohuslav Sobotka, povolání žonglér

Pan Bohuslav má smysl pro humor a tak se na mne za ten titulek jistě nebude zlobit. Posledních pár let, když sleduji působení Bohuslava Sobotky mám neodbytný pocit, že se předseda ČSSD začíná podobat cirkusovému žonglérovi.

27.8.2016 v 13:58 | Karma: 17,62 | Přečteno: 985x | Politika

Jaroslav Janota

Jak se čeští odmítači islámu totálně zbláznili

To co se odehrálo na Staroměstském náměstí v den dnešního výročí okupace Československa je definitivním důkazem, že někteří čeští odmítači islámu už definitivně ztratili poslední zbytky soudnosti a zdravého rozumu.

21.8.2016 v 18:49 | Karma: 25,25 | Přečteno: 1629x | Společnost
  • Počet článků 220
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2294x
Skeptický optimista, idealista, melancholik, náročný, tradiční socialista.